Sunumlarda kullanmak üzere internette belki de milyonlarca resim mevcut. Ancak sunum kalitenizi yüksek tutmak açısından, ilk gördüğünüz resmi alıp kullanmak yerine, şu kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum:

1) Resmin Boyutu:

Sunumda kullanacağınız resimleri seçerken, sunum yapacağınız ortamı ve teknolojiyi dikkate alın. Eğer yüksek çözünürlüklü (HD) bir ekranda sunum yapacaksanız, slayt boyutunuzun ve dolayısı ile kullanacağınız resimlerin en az 1920×1080 piksel boyutunda olmasına özen gösterin. Düşük boyutlu resimler kullandığınız zaman bu görseller pikselleşme yaparak profesyonel olmayan bir görüntü meydana getirir.

2) Resmin Kalitesi:

Bir resmin çözünürlüğünün yüksek olması, o resmin mutlaka kaliteli olduğu anlamına gelmez. Örneğin, küçük bir resmi alıp yüksek çözünürlüklü olarak kaydedebilirsiniz. Ama bu, resmin kendi içinde dağılmasına neden olacaktır.

3) Resmin İçeriği:

Kalite ve çözünürlüğün yanı sıra, resmin içeriğinin de sunumunuzla alakalı olmasına özen gösterin ve artık klişeleşmiş görseller kullanmaktan kaçının. Örneğin, sunumunuzda hedeflerinizi belirttiğiniz bir slayt varsa, bu slayt üzerinde bir hedef tahtası resmi kullanmak yerine daha yaratıcı seçenekler bulun. Aynı şekilde, iş birliği görseli için yerküre üzerinde el sıkışanlar, zaman görseli için kum saati gibi görseller artık oldukça klişeleşmiş seçeneklerdir.

4) Resmin Telif Hakkı:

Sunumunuzda kullandığınız tüm görsellerinin telif hakkının size ait olduğundan veya gerekli kullanım haklarını satın aldığınızdan emin olun. Google’da resim araması yaptığınız zaman çıkan seçeneklerin büyük bir kısmı telif haklı resimlerdir ve bu telif hakları sunumlarınızda kullanmak için geçerli olmayabilir. Ancak internet üzerinde yine bir çok telif hakkı olmayan, ücretsiz resim bulabileceğiniz siteler mevcut. Aşağıdaki listede bu tarz sitelere bazı örnekler yer alıyor. (Bu yazının yayımlandığı esnada bu sitelerin çalışğı teyid edilmiştir, ancak zaman içinde bazıları artık çalışmıyor olabilir.)

Telif Hakkı Gerektirmeyen,
Ücretsiz Resim ve Görsel Siteleri:

Not: Bu sitelerden bazılarında yer alan resimleri kullanmak için, herhangi bir ücret ödemek yerine sadece resmin sahibine atıfta bulunmanız gerekebilir (Give Credit). Bu gerekliliğin yer alıp almadığını araştırmak ve gerekiyorsa sunumda belirtmek, sunumu hazırlayan kişinin kendi sorumluluğundadır.