Hayatın Boyunca Beklediğin An

Bazen tüm vaktimizi daha ileride yaşayacağımız ve daha mutlu olacağımız anların hayalini kurarak geçirebiliyoruz. Fakat o anlara ulaştığımızda da, aslında daha mutlu olmuyoruz. Tam aksine, yine daha sonraki bir anın ve daha mutlu olacağımız bir durumun hayalini kuruyoruz… Yakın gelecekteki bir seyahatimiz, tamamlayacağımız büyük bir proje, buluşacağımız arkadaşlarımız, sipariş verdiğimiz şeyin bize ulaşması, vb.

Peki ya sürekli peşinden koştuğumuz ve beklediğimiz o harika an şu an ise?

Peki ya içinde bulunduğumuz şu an hayatımızın en önemli an’ı ise?

Peki ya daha sonra olabilecek bir ana odaklanmak yerine tüm odağımızı ve dikkatimizi şimdi yaşadığımız an’a versek?

Ya mutluluğun yakın zamanda gelecek başka bir şey olduğunu düşünmekten vazgeçsek ve hemen önümüzdeki an’a odaklanarak mutluluğu orada arasak?

Ya hepimizin heyecanla beklediği an aslında tam olarak bu an ise?

Sürekli Peşinden Koştuğumuz ve Şimdi Yaşadığımız An’ın Tadını Nasıl Çıkarabiliriz?

Eğer şimdi yaşadığınız an hayatınızın en önemli an’ı ise, onun tadını çıkarabilmek için birkaç basit yöntem:

  • Şimdi hemen durun ve hemen önünüzde yer alan an’ın farkına varın. Yaşadığınız bu belirgin an ile ilgili şükran duyabileceğiniz neler var?
  • Eğer mutluluğu gelecekteki bir an’da bulmayı bekliyorsanız, onun yerine şimdi içinde bulunduğunuz an’a odaklanın, sizin hep beklediğiniz an’ın aslında şu anda yaşadığınız hayat dolu an olduğunu farkedin.
  • Eğer sürekli bir koşuşturma içindeyseniz (benim de olduğum gibi), durun ve kendinize tüm dikkatiniz ile şu an’a odaklanma imkânı verin.
  • Eğer bir sebepten dolayı aceleniz varsa, yine de hızlı hızlı hareket edip hala içinde bulunduğunuz an’a odaklanabilirsiniz. Böyle bir durumda, hareketlerinizi gözlemleyin, bedeninizin bu telaşın içinde neler hissettiğini inceleyin.
  • Eğer şu anki yaşamınız idealini kurduğunuz yaşama kıyasla fazlasıyla sıradan geliyorsa, bu durumu ideallerinizi gözden geçirmek için bir fırsat olarak değerlendirin. Belki de bazıları artık geçerli değil, onları hayatınızdan çıkartacak ve etrafınızdaki yaşamın zenginliğine odaklanarak içinizdeki meraklı çocuğu yeniden hayata geçireceksiniz. Bu aslında oldukça değerli ve muhteşem bir fırsat.
  • Eğer şu anda zorlu veya acılı bir dönemden geçiyorsanız, bu durumu kendi içinize dönmek ve belki de dile getirmeye çekindiğiniz duygularınızı inceleme fırsatına dönüştürün. Bu duyguları bastırmadan inceleyin, onlarla ilgili merakınızı giderin ve onlara anlayış gösterin. Evet belki yaşadığınız şu an haz ve mutluluk dolu değil, ama yine de hayatınızın önemli an’larından biri, çünkü bu an’ın içinde kalarak kalbinizi o duyguların gerçek deneyimine açma cesaretini gösteriyorsunuz ve bunu bir öğrenme deneyimine dönüştürüyorsunuz.
  • Eğer şu anda korku, belirsizlik, hatırı sayılır değişiklik veya endişe içindeyseniz, bu durumu yine duygularınıza dönme ve onlardan kaçmak yerine hayatınızın şu an’ının belirsizliğini kabullenme fırsatı olarak görün. Bu belirsizliği kabul etmeye ve kucaklamaya başladığınızda, hayatın doğal değişim sürecini de içselleştirdiğinizi ve yaşam önünüze ne koyarsa koysun, bunu sükûnet ve dinginlik ile kabul edebileceğinizi de göreceksiniz.
  • Eğer şu an biriyle birlikteyseniz, tüm dikkatinizi onlara verebilir, onların tam olarak kim olduğuna ve hayatın nasıl güzelliklerini içlerinde barındırdıklarına odaklanabilirsiniz. Bunu yaparken hem o kişinin varlığı için şükran duyabilir hem de birlikte geçirebileceğiniz zamanın aslında ne kadar da kısıtlı ve paha biçilmez olduğu gerçeğini görebilirsiniz.
  • Şu an her ne yapıyorsanız yapın, kendi içinize dönebilir ve yüreğinizin saflığını ve iyiliğini görebilirsiniz. Bu ikisi her zaman orada, her zaman bize açık, ama çoğu zaman görmezden gelebiliyoruz. Ayrıca bedeninizle birlikte gökyüzünü görebilen gözlerinizin, etrafınızdaki neşeyi ve müziği duyabilen kulaklarınızın, yeryüzünü hissedebilen ayaklarınızın, hatta nefesinizin de farkına varın.

Buradakiler yaşadığınız bu an’ın tadını çıkarabilmek için birkaç basit yöntem. Siz de tüm dikkatinizi vererek, kendi hayatınızda yaşadığınız şu an’ın aslında sizin en önemli an’ınız olduğunu keşfedebilirsiniz.

Paylaşma Modunda Mısın?