Gününüz Neler Yaparak Geçiyor?

Sabah uyandıktan akşam tekrar uyuyana kadar geçen süre içinde neler yapıyorsunuz? Gününüzün ne kadarını hangi işler üzerinde geçirdiğinizi biliyor musunuz? Bunu hiç yazıya, hatta daha da iyisi, bir zaman çizelgesine döktünüz mü?

Ben bunu hiç yapmamıştım. Bugüne kadar.

Bugün, hayatımda ilk defa, bir hafta içindeki 7 günümü veya 168 saatimi nasıl geçirmek istediğimi kağıda döktüm. Başlangıçta düşündüğüm kadar kolay olmadı. Çünkü daha önceden hiç yapmamıştım ve nereden başlamam gerektiğini bilmiyordum. Bu yüzden, en iyi bildiğim en küçük adımdan başladım: Elime bir kağıt ve kalem alarak…

A4 kağıdı dikey olarak 7 güne böldüm. Ardından, kaba bir şekilde her bir yarım saat için bir satır çizdim. Sabah 6’dan başlayarak gece 12’de biten 37 tane satır. Sonra ayrı bir kağıt parçasına bu tabloyu neler ile doldurmak istediğimi, (yani gün içinde neler yapmak istediğimi ve neler yapmam gerektiğini) aklıma geldikçe yazdım: Uyanma, kahvaltı, spor, emailler, yazı yazma, kitap okuma, müşteri ziyaretleri, ofise gidiş/geliş süreleri, yabancı dil dersleri, gün planlama, eve dönüş, sosyal aktiviteler, vb.

Bir sonraki adım bu maddeleri yavaş yavaş 7 sütun ve 37 satıra yaymak oldu. Hem son bir seneme bakarak hem de yaşadığım şehrin gerçekçi ulaşım sürelerini hesaba katarak bir taslak oluşturdum. İlk seferde her şey yerine oturmadı. Bazı aktivitelerin diğerleri ile çakıştığını, bazı durumlarda ise İstanbul trafiğinde A noktasından B noktasına gitmek için kendime ütopik bir 15 dakika bıraktığımı gördüm. Fakat yaklaşık bir saat içerisinde kutular daha uygun bir şekilde yer almaya başladı. Hafta içini ve iş saatlerini planlamanın haftasonunu tahmin etmeye çalışmaktan daha kolay olduğunu gördüm. Bu nedenle haftasonlarına çok fazla kafa yormak yerine bazı olmasza olmazları yazarak kalan kısımları “Esnek Saatler” olarak belirledim.

Kağıt üzerinde şimdilik iyi görünüyor. Hem işime hem de kendi hayatıma odaklanabilmek ve önceliği olan aktivitelere zaman ayırdığımdan emin olmak için hoşuma giden bir çalışma oldu. Daha sonra bu kağıdı bilgisayar ortamına aktardım ve üzerinde son dokunuşları yaptım.

Tabii ki böyle bir plana harfiyen uymak mümkün değil. Ama bu çizelgeyi basıp masama koyduğum an gelen telefonda konuşurken bile ister istemez kağıda bakıp o gün o saatimi istenen işe ayırıp ayırmadığıma baktığımı farkettim. İtiraf etmeliyim ki, bugüne kadarki yaşantımda gün içindeki saatlerim genellikle plansızdı ve işin / o gün gerçekleşen bir durumun gerektirdiği yönde şekilleniyordu. Kişisel hedeflerime ulaşmak için yapmam gerekenleri ise o günden arta kalan kıyıda köşedeki zaman dilimlerinde gerçekleştirmek zorunda kalıyordum. Harfiyen uygulanması çok pratik olmasa da, büyük resmi hatırlatmak açısından böyle bir saatlik çizelgenin artık önümde, bilgisayarımda, duvarımda asılı olması gerçekten hoşuma gidiyor.

Eğer siz de günün saatlerini düzenlemek isterseniz, hazırladığım şu Excel dosyasını bilgisayarınıza indirebilir ve içini doldurabilirsiniz: https://www.alperrozanes.com/files/gunluk_cizelge.xlsx
(Link’in üzerine sağ tıklayıp bilgisayarınıza indirin.)

Paylaşma Modunda Mısın?