Dağınıklık Bilimsel Olarak Dikkat Dağıtıyor

Biliminsanları fiziksel dağınıklığın odaklanma ve bilgiyi işleme yeteneğimizi olumsuz etkilediğini ortaya çıkarmışlar.

Princeton Üniversitesi Nörobilim Enstitüsü’nde araştırma yapan biliminsanları, bu çalışmalarının sonuçlarını The Journal of Neuroscience dergisinde yayınladılar. Araştırmada dağınık ve düzenli yaşam şekilleri karşılaştırılırken ortaya çıkan sonuçlar oldukça ilginç.

İşte bilimsel açıklama: “Görsel alanda aynı anda yer alan bir çok uyaran, sinir sisteminin dikkatini çekebilmek için birbiriyle mücadele eder ve görsel algılama sisteminin kapasitesini düşürerek eşleştirme yetisini düşürür.”

Biliyorum, hiç bir şey anlaşılmadı. O yüzden şimdi de pratik açıklaması:

Bulunduğumuz ortam dağınık olduğunda, bu kargaşa bizim odaklanabilmemizi büyük ölçüde engeller. Dağınıklık aynı zamanda beynin bilgiyi işleyebilmesini de oldukça engelliyor. Derli toplu ve sakin bir ortama nazaran dağınık bir ortamda iş yapmak, çok daha fazla dikkat dağılmasını da beraberinde getiriyor.

Örnek vermek gerekirse, görüşünüz içinde yer alan dağınıklık, bir bebeğin yanıbaşınızda sürekli olarak “şeker, şeker, şeker, şeker, şeker istiyorum, şeker, şeker, şeker, şeker al bana, şeker…” demesine benziyor. Her ne kadar bebeğin sesine rağmen işinize biraz odaklanabiliyor olsanız da, sürekli olarak ağlayan bir bebeğin dikkatinizi çekmek istediğinizin farkındasınızdır. Bu rahatsızlık da elbet zihinsel kaynaklarınızı da tüketerek sonunda yorulmanıza, hatta sinirlenmenize neden olacaktır.

Araştırmacılar, insan beyninin dağınık ve derli ortamlarda gördüğü uyaranlara karşı verdiği tepkileri ölçmek için özel bir MRI tekniği ve diğer fizyolojik ölçümler kullanmışlar. Sonuçlar ise oldukça çarpıcı: Eğer yaptığınız şeye mümkün olduğu kadar fazla odaklanmak ve gelen bilgiyi en iyi şekilde işleyebilmek istiyorsanız, dağınık bir ortam yerine düzenli bir yerde çalışmanız gerekiyor. Araştırma, düzenli ortamda çalışan insanların dikkatlerinin daha az dağıldığını ve aynı zamanda da sinirlenmeden hem daha üretken hem de daha sakin olduklarını ortaya çıkarmış.

Çoook fazla sabrınız varsa, araştırmanın İngilizce orijinal metnini bu link’e tıklayarak okuyabilirsiniz:
Interactions of Top-Down and Bottom-Up Mechanisms in Human Visual Cortex

Paylaşma Modunda Mısın?