Değişim

Eğer halihazırda yoksa, ufak bir acil durum birikimi oluşturmaya başlayın. Eğer yeterli birikiminiz varsa ve borcunuz yoksa yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Neden

Hayatımızın maddi kısmını düzene sokmak için yapabileceğimiz en önemli şeylerden bir tanesi acil bir durum için hazır bir birikim sahibi olmaktır. Hiçbir birikim sahibi olmadan sürekli bir borç ödüyor olmak aslında çok zor bir iş.

Bir birikim hesabı finansal olarak rahat nefes alabilmenizi sağlar. Acil bir durum oluştuğunda, çok büyük bir maddi sıkıntıya girmeden durumun üstesinden gelebilirsiniz. Böylece düzenli geliriniz düzenli giderlerinizi karşılarken, yapmış olduğunuz birikimin bir kısmı da bu acil durumu karşılar.

Nasıl

  1. Eğer halihazırda yoksa, bankada bir birikim hesabı açın. Bazı birikim hesapları hemen değil ancak 2-3 gün içinde para çekmenize izin verir. Böyle bir hesabınız olduğunda ani fakat acil olmayan harcamalar için buradan para çekemezken (daha büyük televizyon, son model telefon, vb.), ciddi bir ihtiyaç olması halinde 2-3 gün içinde paranıza ulaşabilirsiniz.
  2. Bu hesaba düzenli bir şekilde para yatırın. Örneğin mevcut durumda bir borcunuz varsa sadece 100 TL yatırın, daha sonra kendinizi rahat hissettiğinizde bu miktarı artırın.
  3. Eğer ilk etapta 100 TL veya biraz daha fazla yatıramıyorsanız, harcamalarınızı gözden geçirin. Mutlaka kısabileceğiniz bir masraf kalemi bulacaksınız: Cep telefonu tarifesi, internet veya televizyon faturası, abone olduğunuz magazinler, sürekli dışarı çıkmalar, alkol, sabah kahvesi, restoranlar, alışveriş, abur cubur yemekler, yeni kıyafetler, partiler, hediyeler, en son model cihazlar, sigara, oyuncak, vb. Ayrıca, bu miktarı kazanabileceğiniz başka bir gelir imkanı da yaratabilirsiniz.

Maaşlı çalışıyorsanız, maaşınızın hesabınıza yattığı günler için birikim tutarınızı birikim hesabınıza yatırmak için otomatik transfer talimatı verin. İlave olarak, faturalarınızı son ödeme tarihlerinde ödemek yerine ilk geldikleri tarihte ödemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.