Değişim

Evinizde veya iş yerinizde bir ya da birden fazla rafı toparlayın.

Neden

Dağınık bir ortam dikkat bozulmasına yol açarken, derli toplu bir ortam ise huzur ve üretkenlik doludur. Bütün evinizi veya ofisinizi bir anda toplamaya kalkmak çok meşakkattli ve yorucu bir iş. Bu yüzden ara sıra bunu yapmak istesek de çok zahmetli olacağını düşündüğümüz için ertelemiş olabiliriz. Toplama hareketine ilk olarak sadece tek bir raf, tek bir dolap veya tek bir masa ile başlayalım. Ama bir kere başladıktan sonra belki devam etmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız!

Nasıl

  1. Kendinize toparlamak için bir raf, dolap veya masa seçin. Bu işi tamamlamak için kendinize 10 dakikalık bir zaman ayırın.
  2. Bütün rafın veya masanın üzerindekileri boşaltın ve şimdilik başka bir yere veya yere koyun. Ayrıca iki tane orta boy boş kutu edinin. Bu kutuları eşyaları sınıflandırmak için kullanacağız. (Kendi notum: Hazır rafı veya masayı boşaltmışken tozunu almak da fena olmaz.)
  3. Boşalttığınız eşyaları teker teker elinize alın. Kural basit: Elinizi attığınız bir eşyayı tekrar yerine bırakamazsınız ya da atlayamazsınız. Onunla ne yapacağınıza hızlı bir şekilde karar vermeniz lazım! Bir sonraki adımı okuyun.
  4. Elinizdeki eşya için çok hızlı bir karar verin. Üç seçeneğiniz var ve bu eşyaları üç gruba ayıracaksınız: Çok sevdiğiniz veya sürekli kullandığınız eşyalar için SAKLA grubu, hiç kullanmadıklarınız için HEMEN AT kutusu, ve son olarak hiç kullanmadığınız ama gerçekten de henüz ayrılmaya hazır olmadığınız BELKİ kutusu. Bu son kutuyu lütfen mümkün olduğunca az kullanmaya gayret edin. Alternatif olarak hemen at kutusuna koyacağınız eşyalarınızı çöpe atmak yerine bir yere bağışlayabilirsiniz.
  5. Bu adım çok önemli: BELKİ kutusuna koyduğunuz eşyalar tamamlandığında bu kutuyu kapatın, üzerine bugünden 6 ay sonraki tarihi yazın ve görmeyeceğiniz bir yere koyun. O gün geldiğinde, eğer kutunun içinden hiçbir şey almamışsanız o kutuyu olduğu gibi bir yere bağışlayın. Çünkü içindekilere ihtiyaç duymadınız.
  6. SAKLA grubunda yer alan eşyalarınızı rafa veya varsa daha uygun bir yere tekrar dizin. Nereye koyduğunuz önemli, çünkü burası bu eşyanın artık yeni evi olacak. Bu eşyayı tekrar kullandığınızda mutlaka bu yeni yuvasına geri koyun.

Eğer 10 dakika içinde ilk rafı veya masayı tamamlayamazsanız ve devam etmek istiyorsanız edin. Eğer çok zahmetli geliyorsa kısa bir ara verip bir 10 dakika daha üzerinde çalışın ya da ertesi gün devam edin. Ama mutlaka bu işi bitirin.

Bir rafı, dolabı veya masayı toplama işi bitince, bir süre sonra başka bir taneyi toplamaya başlayabilirsiniz. Burada önemli olan, bu yerleri mutlaka tek tek toplamak. Bu sayede hiçbir zaman ağır bir yük gibi hissetmeyeceksiniz.