Değişim

Her sabah o gün yapacağınız 1-3 adet en önemli şey seçin. Birden fazla yoksa dert etmeyin, sadece bir tane de yeterli. Başka hiçbir şey ile uğraşmadan önce, bunlardan ilkini yapmaya odaklanın.

Neden

Çoğu zaman, kendimizi üretkenmiş gibi gösteren bir çok ufak tefek şeyle meşgul olup, esas yapılması gerekenleri ileri atarız. Ancak bir noktadan sonra, artık o “önemli” şeyleri yapmaya vakit kalmaz, çünkü ufak şeyler zamanımızın çoğunu zaten alıp götürmüştür. Bu davranış şekli aslında bir çeşit ertelemedir. Ya da en azından kötü bir öncelikler listesi yönetimi…

Örneğin, eğer bir kitap projesi üzerinde çalışan bir yazarsanız, önce epostanızı kontrol etmek başlayıp, bu sayede bir çok yapılması gereken şey ortaya çıkartıp, ardından bir iki görüşmeye gidip, sonra hemen yapılması gereken bir iş üzerinde çalışmaya koyulup sonunda yorgunluktan ya da vakitsizlikten hiçbir şey yazmadan günü bitirebilirsiniz. Bunu yerine, başka hiçbir şey yapmadan önce kitabınız için bir bölümü yazıp bitirseniz ne olur? Diğer işler bir şekilde zaten hallolacak. Siz en azından en önemli şeyi yapmış bitirmiş olursunuz.

Nasıl

  1. Her sabah (veya bir önceki akşam), bugün için en az 1, en fazla 3 adet yapılması önemli şey seçin. Bu yapılacak şeyleri 20-30 dakikalık çalışmaya sınırlandırmaya çalışın, ya da daha uzun sürecek gibi görünüyorlar ise işi küçük parçalara bölün. Örneğin, işinizle ilgili hazırlamanız gereken bir rapor varsa ve 20-30 dakikada bitmeyeceğini biliyorsanız, en azından belirli bir mesafe kat etmeyi hedefleyin. Bu esnada işin tümünü bitirmek bu 20-30 dakika çalışmak kadar önemli değil. Tabii ki iyi gidiyorsanız çalışmaya devam edin, ama bu şart değil.
  2. Sabah başka hiçbir şey ile uğraşmaya başlamadan önce, e-postalarınıza bile bakmadan önce mutlaka, birinci maddede belirlediğiniz şeyi yapın. Tüm dikkat dağılmalarını engelleyin ve sadece başlamaya odaklanın.

Bu iki basamak kolay gibi görünse de aslında biraz zor. İkinci adımı tamamladığınızda kendinizi tebrik edin! Kısa bir mola verin. Sonra 10 dakikalığına e-postalarınızı kontrol edin veya diğer meşgaleler ile uğraşın, ama ardından mutlaka ikinci en önemli şey üzerinde çalışmaya başlayın. Hatırlayın ki, burada esas önemli olan ilk adımı atmak ve başlamak.