Değişim
Yediğimiz yemeğin bütünüyle farkında olmak.

Neden
Çok yemekle ilgili sıkıntılarımız varsa, bu sıkıntılar genellikle duygusal bir tetikleme ve onunla meydana gelen bir “akılsız yeme” sonucuda oluşur. Böyle bir durumda, duygusal sebeplerden dolayı, rahatlamak amacıyla, bir ödül olarak, veya yalnızlığımızı, gerginliğimizi ya da can sıkıntımızı gidermek için abur cubur yeriz. Farkındalıkla yemek yemek ise bu tetikleri gözlemleyebilmemizi ve oluştuğu anlarda kendimizi kontrol edebilmemizi sağlar.
Farkındalıkla yemek yemek aynı zamanda daha yavaş yememizi, yiyecekleri boğazımızdan aşağıya hızlı bir şekilde tıkmak yerine her lokmanın tadına varabilmemizi sağlar. Daha az miktarla doymamıza ve aşırıya kaçmamamıza yardımcı olur.

Nasıl

  1. Gün içindeki öğünlerinizden birini seçin ve bir hafta boyunca her gün bu öğünde farkındalıkla yemek yemeye odaklanın.
  2. Seçtiğiniz öğünü yerken, cep telefonunuz, bilgisayarınız ya da televizyon gibi başka bir şeyle uğraşmayın. Yemek yerken herhangi bir şey okumayın veya başka bir şeyle meşgul olmayın. Sadece yemeğinize odaklanın.
  3. Bu öğünü belirli bir yerde yiyin. Yemek yerken masada bir su bardağının dışında bir şey olmasın.
  4. Yiyeceğinize bakın. Yemek üzere olduğunuz şeyin güzelliğini inceleyin.
  5. Her lokmanızın tadını çıkartın. Yavaş yavaş çiğneyin. Tadının ve dokusunun keyfine varın. Yuttuktan sonra bir durun, çatalınızı bıçağınızı bırakın ve bir nefes alın.
  6. Tekrar yemeye başlamadan ve yemek yerken oluşan duygusal tetiklerinizi gözlemleyin.
  7. İlk doyma noktanıza geldiğinizde 5 dakikalık bir ara verin. Tok olup olmadığınıza bir bakın. Gidin başka bir şeyle uğraşın ve ancak 5-10 dakika geçtikten sonra hala açlık hissediyorsanız biraz daha yiyin.

Bu alıştırmayı bütün sene boyunca devam ettirebilirsiniz. Gittiğiniz lokantalarda veya arkadaş ortamlarında da farkında bir şekilde daha az yiyerek daha çok keyif alabilirsiniz.