Değişim

Bu hafta, ve belki de bundan sonraki tüm yaşamınız boyunca, bir şeyleri kaçırma endişesi ile, sürekli e-posta, mesaj, haber gibi kaynakları kontrol etmekten vazgeçin. Hiç bir şeyi kaçırmıyor olduğunuzun farkına varın.

Neden

Modern teknoloji dünyasında yaşamlarımız genellikle Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu, veya kısaca BŞKK tarafından yönetiliyor. (BŞKK’yı daha önce hiç duymamış mıydınız? Ah, neler kaçırdığınızı bir bilseniz!)

Bazen farkına varmasak da, bir şeylerden mahrum kalma endişesi yaşamlarımızı şu şekilde yönetiyor:

  • Bir şeylerden geri kalmadığımızdan emin olmak için sıklıkla e-posta, Facebook veya Twitter gibi sosyal ağları kontrol ederiz.
  • Başka insanların aldığı hazzın gerisinde kalmaktan endişelendiğimiz için hep daha heyecan verici ve ilginç deneyimler yaşamaya çalışır, sürekli bu yeni deneyimlerin peşinden koşarız.
  • Diğer insanlar bizim yapamadığımız harika şeyler yapıyormuş gibi düşündüğümüz için sürekli başka insanların neler yaptığını okur, onları modellemeye çalışırız.
  • Görünüşe göre sürekli seyahat eden başka insanlar harika hayatlar yaşadıkları için hep dünyayı dolaşmak isteriz.
  • Elimizde olmayanı özler, orada olmadığımız yerlerin ve yanında olmadığımız insanların hasretini çekeriz.
  • Çeşitli iş fırsatlarını başka insanların ele geçirmelerinden çekindiğimiz için sürekli olarak çalışır, çabalarız.
  • Başkalarının muhteşem hayatlarıyla kıyasladığımızda, kendi yaşamımızdan sıkılır, bu yüzden de kendimizi kötü hissederiz.

İşin gerçeği şu ki, bütün hayatımız boyunca bütün heyecanların peşinden koşmayı, dünyayı dolaşmayı, her zaman, her yerde bağlantıda kalmayı deneyebiliriz. Ama tümünü yapmamız imkansız! Nerede, ne zaman, ne yapıyor olursak olalım, tabii ki bazı şeyleri kaçıracağız. Madem bazen bazı şeyleri kaçıracağız, o zaman bu korkunun bizi yönetmesi yerine başka ne yapabiliriz? Bu korkudan kurtulabilir, onu uzaklaştırabilir, ve ihtiyacımız olan her şeyin şu anda bizimle birlikte olduğunun farkına varabiliriz.

Bu yaşamdaki en iyi şeyler uzak diyarlarda, başka yerlerde değil. Tam olarak şimdi, burada. Senin yanı başında.

Nasıl

  1. 10 saniyeliğine durun. Şu anda nerede olduğunuzun, ne yaptığınızın, kim olduğunuzun farkına varın. Nefes aldığınızın ve bunun ne kadar güzel bir şey olduğunun farkına varın. Gülümseyebildiğinizin ve bunun ne kadar neşeli olduğunun farkına varın. Etrafınızdaki iyi şeylerin farkına varın. Hayatta ve yaşıyor olduğunuz gerçeğinin hiç de azımsanmayacak mutluluğunun tadını çıkartın. Şu an ve kendiniz tamamen mükemmel. Şu anda hayatta hiçbir şey kaçırmıyorsunuz. Çünkü hiçbir şey şu andan daha iyi değil.
  2. Derin nefes alın, bir şeyleri kaçırıyor olma korkunuzun sizden uzaklaşmasını sağlayın ve elinizde olanla mutlu olun. Her ne kadar ilk başta çok kolay gelmese de, yaşadığınız her an, bir şeyler kaçırıyor olabileceğinizi değil, size verilen güzellikleri düşünün.
  3. Önemli bir şeyler kaçırıyor olabileceğiniz düşüncesiyle, sıklıkla sosyal sitelere girmeyi, e-posta veya haberleri kontrol etmeyi istediğinizi hissedince…durun. Aslında hiçbir şeyi kontrol etmenize gerek yok, çünkü elzem hiçbir şey kaçırmıyorsunuz. O anda, o kontrolleri yapmadan önce zaten sizin için en önemli olan şeyi yapıyorsunuz. Hayatınızı yaşıyorsunuz.