Değişim

Bu hafta boyunca her gün bir süreliğine, geride bıraktığınız yıl ve değişimler üzerinde düşünmek üzere içinize dönün.

Neden

Koca bir yıl boyunca, yaşamımızda değişimler yapmaya girişmek başlı başına muhteşem bir deneyim. Ama bu süreçteki esas kazanım, değişmekle ilgili ve kendi yaşantınızla ilgili farkına vardıklarınız ve öğrendiklerinizdir. Bu aralar gün içinde biraz zaman ayırmak, ve hem bu değişimlere hem de öğrendiklerimize odaklanmak bu sürecin oldukça önemli bir parçasıdır.

Girişimde bulunduğunuz değişimleri incelediğinizde, nelerin işe yarayıp nelerin işe yaramadığını görebilirsiniz. Ayrıca, ne tür değişim yöntemlerinin de hoşunuza gittiğini anlayabilirsiniz. Bugüne kadar okuduğunuz, yaptığınız ya da sadece yapmak istediğiniz değişimlere bir bakın. İçlerinden hangilerini yaşamınızda etkin kılmak ve tutmak istiyorsunuz? Hangileri içinize sinmedi? Bütün yıl boyunca burada yazdığım değişimler birilerinin işine yarıyor diye siz de aynı sonuçları elde etmek zorunda değilsiniz. Aynı şekilde, size iyi gelen değişimler de başkaları için önemli olmayabilir.

En güzeli de, tüm değişimleri gözden geçirdiğinizde, kat ettiğiniz mesafenin farkına varıp kendinizi kutlayabilirsiniz. Her birini mükemmel bir şekilde yapmamış veya yapmak istememiş olsanız dahi, en azından ilginç bir şeyler yaptınız ve kendinizle ilgili bir çok şey öğrendiniz.

Nasıl

  1. Bu hafta boyunca her sabah, tüm yıl boyunca yaptığınız değişimler üzerinde biraz düşünün. Daha önceki mesajlara da bakarak neleri denemeye karar verdiğinize, neleri hiç dikkate almadığınıza bakın.
  2. Kısa kısa notlar alarak şu noktaları inceleyin: Hangi değişimler hoşunuza gitti? Hangileri size uygun değildi? Hangilerini beğenmediniz?
  3. Giriştiğiniz ve başarılı olduğunuz değişimler için kendinizi kutlayın! Sonra, denediğiniz ama başarılı olamadığınız değişimler varsa onlar için de kendinizi mutlaka kutlayın. Çünkü onlar sizin yaşam yolculuğunuzda size eşlik eden harika öğretmenler oldular.

Kısa kısa şu noktaları inceleyin: Bir değişikliği uygulamaya karar verdiğinizde ne tür hatalar yaptınız? Yaptınız mı? Hangi yöntemler en çok işe yaradı? Bu soruları irdelemek ve cevap bulmak, size bundan sonraki yaşamınızda da karşılaşacağınız değişimleri uyguluma konusunda yardımcı olacaktır.