Değişim

Her gün, en az bir defa, şefkat dolu bir harekette bulunmaya odaklanın.

Neden

Şefkat, veya bir diğer adıyla sevecenlik, bize hemen ve kalıcı haz / mutluluk getirebilecek nadir şeylerden bir tanesidir. Burada haz derken seks, alkol veya uyuşturucu gibi şeylerden alınan hazdan bahsetmiyorum. Şefkat dolu bir davranışın bizde yaratacağı haz, yaşamımızda uzun süre boyunca mutluluk hissetmemize imkan sağlar.

Yaşamımızda şefkat duygusunu geliştirmenin en önemli noktalarından bir tanesi, bunu günlük bir pratik haline getirmektir. Sabah kalktığınızda bir şefkat meditasyonu yapabilir, başkalarıyla iletişim halindeyken şefkat göstermeye odaklanabilir, veya gece yatarken şefkat duyduğunuz şeylerin üzerine düşünebilirsiniz. Bu sayede, giderek kolaylaşan bir şekilde günlük yaşantınızın bir parçası haline gelir. Dalai Lama’nın dediği gibi; “Bu benim çok basit dini inancımdır. Tapınağa veya karmaşık bir felsefeye ihtiyaç duymayan bir din. [Şefkat dolu yaşadığımızda] kendi beynimiz ve kalbimiz tapınağımız, nezaket ise felsefemizdir.”

Neden yaşantımızda şefkat duygusunu geliştirmeye çalışalım peki? Aslında bu duyguyu geliştirmenin, fiziksel sağlığımızı bile olumlu yönde etkilediğine dair bazı bilimsel çalışmalar var. Hayatında şefkati uygulayan kişilerin DHEA hormon üretimi (yaşlanmayı geciktiren bir hormon) %100 artış gösterirken, kortizol, yani stres hormonlarında %23 düşüş saptanmış.

Ama fiziksel yararların yanı sıra duygusal ve ruhani faydaları da var. En büyük faydası, daha mutlu, doyumlu ve haz dolu bir yaşam sürmemizi sağlar ve etrafımızdakilerin de aynı şekilde daha olumlu duygular içinde olmasına vesile olur. Eğer mutlu olmanın hepimizin ortak gayesi olduğu konusunda hemfikirsek, şefkatli olmak bu gayeye ulaşmanın anahtarlarından biri. Bu yüzden, şefkati, sevecenliği hayatımıza sokmak ve her gün artmasını sağlamak büyük öneme sahip.

Nasıl

  1. Her sabah, şefkat duygusu üzerine yoğunlaşın. Bunu bilgisayarınızı açarken, sabah kahvenizi içerken veya duş alırken de yapabilirsiniz. Bir gün önce neleri şefkatle yaptığınızı, bugün kimlerle karşılaşabileceğinizi ve o insanlara nasıl şefkatli bir şekilde davranabileceğinizi düşünün.
  2. Ne zaman biriyle karşılaşsanız, o kişiye nasıl sevecenlik gösterebileceğinizi araştırın. Onları anlamak için, ne tür sıkıntıları olduğunu ve sizin onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi görebilmek için gerekirse günlük rutininizin dışına çıkın.
  3. Gün içinde hiç kimseyle karşılaşmasanız bile nasıl şefkatli olabileceğinizi gözden geçirin. Belki de bilinçli bir çaba göstererek, tanımadığınız birilerine yardım / destek eli uzatabilirsiniz.

Her akşam yatağa yatmadan önce, o gün içerisinde nasıl şefkatli davranışlar sergilediğinize yoğunlaşın. Akşamları yapacağınız bu düşünme seansları, gün içerisinde yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı gözden geçirmenize, nelerin işe yarayıp yaramadığını, ve eğer şefkatli davranmadıysanız neden unuttuğunuzu, bunun size ne hissettirdiğini görebilmenize yardımcı olur.