Değişim

Size en çok önem arz eden şeylerin kısa bir listesini çıkartın.

Neden

Sadeleşmenin ilk kuralı, sevdiğiniz ve sizin için önemli olan “olmazsa olmazları” belirlemek, ardında da geriye kalan ve dikkatinizi dağıtarak bu olmazsa olmazları gerçekleştirmenize engel olan şeyleri yok etmektir. Günlük hayatımızda artık o kadar çok gereksiz eşya, bir sürü yapılması gereken iş ve etraftan gelen yığınla mesaj var ki bunlardan sıyrılıp bize en çok önem arz eden şeylere odaklanmak neredeyse imkansızlaştı. Sonuç? Farkında olmadan, günün sonunda aslında çok da önemi olmayan bir sürü iş yapmış oluyoruz. Bunların büyük bir kısmı, dikkatimizi çekmeden yaşantımızda var olmaya devam eden gereksiz şeyler olabilir. Bu yüzden bir önem listesi meydana getirmekte fayda var. 

Nasıl

  1. Birinci gün, günlük yaşamınızda yapıyor olduklarınızı, verilmiş sözlerinizi ve aslında gerçekten yapmak istediğiniz (ama vakitsizlikten bir türlü yapamadığınız) her şeyi bir listeye dökün. Bu sizin “uzun” listeniz olsun.
  2. İkinci gün, bu listeden sizin için en çok öneme sahip 4-5 madde seçin. Sadece yapmaktan keyif aldığınız ve sevdiğiniz şeyler. Bu da sizin “kısa” listeniz olsun.
  3. Üçüncü gün, gündelik yaşantınızda sürekli yaptığınız şeylerden hangilerinin kısa, yani önemli olanlar listenizde olup olmadığına bir bakın.
  4. Dördüncü gün, her ne kadar önemli gibi görünse de, sürekli yaptığınız ancak kısa listenizde olmayan bir şeyi sonlandırmak için bir mail yazmayı veya telefon etmeyi değerlendirin. Bu sürekli yaptığınız şeyi artık yapmaktan vazgeçseniz dünya dönmeye devam eder mi? Vaktinizin bir kısmını artık onun yerine yapabileceğiniz keyifli başka bir şeye ayırmaya değmez mi?
  5. Beşinci gün, kısa listenizde olan ancak bir türlü vakit bulamadığınız bir şeyi yapmak için ajandanızda bir zaman dilimi belirleyin ve yapın. Kendinizle olan bu randevunuzu sanki kutsalmış gibi düşünün.

Önümüzdeki haftalarda bu sürece devam edebilirsiniz. Bir başka deyişle, kısa listenizde olmayan şeyleri yavaş yavaş eleyerek, keyif alacağınız ve sizin için önemli olan şeyler için vakit yaratmaya başlayın. Kısa listenizdeki şeyleri yapmak için mutlaka belirli bir zaman dilimi ayarlayın.
Sadeleşmek, hayatınızı bomboş yaşamak anlamına gelmiyor. Tam tersi, gerçekten yapmak istediğiniz şeyler için yaşamınızda alan yaratmak anlamına geliyor. Sadeleşme çalışmasına başlamadan önce, yapmak istediğiniz bu önemli şeylerin ne olduğunu mutlaka belirlemiş olun.