Değişim

Bu hafta boyunca, yediğiniz yemeklerden içtiğiniz çay veya kahveye, keyifli anlardan çeşitli güzelliklere kadar, ufak tefek şeylerin tadını çıkartın.

Neden

Yaşamımızdaki bazı küçük şeylerin tadına varmayı, onlardan zevk almayı öğrenebiliriz. Bu sayede, hayatımız bir yandan sadeleşirken bir yandan da aldığımız haz artar. Hayatın tadına varmak bir düşünce şeklidir. Bu düşünce şekline göre aşırılık, telaş, sürekli meşguliyet ve dikkat dağılmaları ideal değildir. Tersine, bu düşünce şekli şunları yapmaya çalışır:

  • Sadeleşmek
  • Daha az tüketmek
  • Yavaşlamak
  • Farkında ve anda olmak
  • Her şeyin tümüyle tadına varmak

Yaşamı keyifli hale getiren şeyler bazen gerçekten de, sevdiğiniz biriyle kısa bir yürüyüş, lezzetli bir kitap, serin bir şeftali, hatta yeni çiçek açan bir ağaç kadar küçük ve basittir.

Nasıl

  1. İlk üç gün boyunda yemeklerinizle başlayın. Yemeğe oturduğunuzda, dijital aletlerinizden uzaklaşın ve sadece yemeğe odaklanın. Yiyeceğinizin kokusunun ve görüntüsünün tadını çıkartın. Küçük bir lokma alın ve gerçekten tadına bakın. İçerdiği tatlara ve hissiyatına dikkat ederek çiğneyin. Lokmalar arasında kısacık aralar verin. Tabaktakilerin tümünü birden bire mideye indirmek yerine, yavaş yavaş tadını çıkartın.
  2. Dört ve beşinci günlerde, gün içindeki küçük keyifli anların farkına varın. Bu sıcak bir duş da olabilir, dışarda keyifli bir yürüyüş, denizin görüntüsü ve ya keyifli bir günbatımı da olabilir. Bu anların farkına vardığınızda, durun, ve hayatınızın bir sonraki dakikasına telaşla koşmak yerine bu içinde olduğunuz anın tadını çıkartın.
  3. Altı ve yedinci günlerde, sevdiklerinizle birlikte geçirdiğiniz zamana odaklanın. Onlarla birlikteyken, diğer her şeyden bağlantınızı kesin ve onlara bağlanın. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz bu anların gerçekten tadını çıkartın, onları gerçekten dinleyin, gerçekten yanlarında olun, gülümseyin ve sevin.