Değişim

Bir problemle karşılaştığınızda, onun getirdiği fırsatın farkına varana kadar bakış açınızı ve düşünce şeklinizi değiştirin.

Neden

Yaşamımızda her gün, türlü türlü sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu sorunlara nasıl tepkiler verdiğimiz de mutluluğumuzun en büyük etkenlerinden biridir. Dişlerimizi sıkıp sinir içinde başımıza gelenlere kızabilir, ya da o sorunla başa çıkmanın daha iyi bir yolunu araştırabiliriz.

Bir sorunla mücadele etmenin en iyi yöntemlerinden biri o sorunun içindeki fırsatı ortaya çıkarmaktır. Bir sorun, ancak biz onun sorun olduğunu düşünüyorsak bize sıkıntı yaratacaktır. Aksine, bu durumu iyi bir fırsat olarak değerlendirebilirsek, artık kızgınlığa, sıkıntıya veya üzüntüye sebep olmayacaktır.

İşte yaşamdan bazı sıkıntıları fırsata çevirme ‘fırsatları’:

  • Çevrenizdeki bazı insanlar, sizin daha sağlıklı bir şekilde yemenize, vejetaryen olma isteğinize, veya genel olarak toplumun çok alışık olmadığı bir davranış biçiminde olmanıza karşı çıkıyor olabilirler. Bunu bir sorun olarak görmek yerine,  bir bilgi paylaşımı fırsatına dönüştürebilirsiniz. Neyi neden yaptığınızı, sizin için neden önemli olduğunu açıklayabilir, başkalarının da aynı bilgilerden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Eşiniz veya partneriniz sizden ayrılmaya karar verdiyse, bu durumu, keşke bazı şeyler farklı olsaydı diye düşünmekten vazgeçme, ve kendinizi baştan yaratarak yeni insanlarla tanışma fırsatına dönüştürebilirsiniz.
  • Gittiğiniz yabancı bir ülkede valizinizi ve pasaportunuzu kaybettiyseniz, bunu o ülkenin yerel halkı ile daha yakından tanışma, biraz lisanlarını öğrenme, yardım isteyebilme konusunda rahat etme ve kendi başınızın çaresine bakabilme fırsatına dönüştürebilirsiniz.
  • İş yerinizde sıkıntılar yaşıyorsanız, bu problemi, bir işiniz olduğu için şükran duyma fırsatına çevirebilirsiniz.

Nasıl

  1. Yaşamınızda sıkıntı veya zorluk çektiğiniz bir duruma dikkat edin. Sizi en çok kızdıran, yoran veya üzen ne? Buradaki sorun aslında bir fırsat barındırıyor.
  2. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, içinde barındırdığı fırsatı arayın. Eğer yeteri kadar ararsanız, orada olduğunu göreceksiniz.
  3. Genel olarak karşılaşılan bazı fırsatlar: Sabırlı olmayı öğrenmek, şükran duymak, yeni biriyle tanışmak, yeni yerler keşfetmek, öğrenmek, bir konuda daha iyi olmak, bir ilişkiyi düzeltmek, gelişim fırsatlarını değerlendirmek, tutkulu olmayı öğrenmek, eğitmek, bırakmak, özgürleşmek, anda kalmayı öğrenmek, nefes almak.
  4. Bulduğunuz fırsatı bir yere not edin. Çantanıza, cüzdanınıza koyun, telefonunuza yazın. Benzer olumsuz duyguları hissettiğinizde açıp bakın ve bu fırsatın tadını çıkartın.