Değişim

Zamanında söz verdiğiniz ve düzenli olarak yaptığınız şeylerden bir veya birkaç tanesini bu hafta hayatınızdan çıkartın.

Neden

Yaşamınızı sadeleştirmenin en iyi yollarından biri, zamanında verdiğiniz sözler yüzünden sürekli olarak yaptığınız şeyleri azaltmaktır. Vermiş olduğumuz sözler, devamlı olarak vaktimizden alır, ama her geçen gün kendimizi daha çok şeyi üstlenme sözü verirken de bulabiliriz. Böylelikle, yaşamın diğer işlerinden artan tüm vaktimizi bir yerlere bağlamış oluruz.

Buradaki sorun şu: “Evet” demek “Hayır” demekten çok daha kolaydır. Geçen zaman içinde bir sürü şeye de evet dediğimizde zamanımızı küçük küçük de olsa alacak olan işler giderek artar. Bu işlerin birikmesi hiçbir şekilde yaşamınızı olumsuz etkilemiyorsa bu değişikliği geçebilirsiniz. Ama eğer bazı şeylere biraz daha çok ayıracak vaktiniz olsa daha iyi olurdu diyorsanız bu değişimi değerlendirin.

Verdiğimiz sözleri sadeleştirerek yaşamımızı da sadeleştirebiliriz. Gelin bu hafta beraber başlayalım.

Nasıl

  1. Zamanında vermiş olduğunuz ve devam ettiğiniz sözlerin bir listesini çıkartın. İş, kişisel yaşam, sosyal aktiviteler, vb. Bu listenin ilk etapta tüm sözlerinizi kapsamasına gerek yok.
  2. Yapmaktan gerçekten keyif almadığınız bir sözünüz var mı? Kendisi kendi içinde önemli olabilir, ama sizin yaşamınızdaki önemi gerçekten yüksek mi? İlk başta, kendi yaşamınızda çok çok önemli olmayan sözlerinizden başlayın.
  3. Sürekli olarak yapmaya söz verdiğiniz işle ilgili kime haber vermeniz gerekiyorsa onu arayın, veya bir mail yazın. Artık bu sözü daha fazla yerine getiremeyeceğinizi bildirin. Vaktinizin giderek daha da dolduğunu söyleyin ancak bunu yaparken de aşırı bir şekilde mahcup olmayın veya çok fazla özür dilemeyin. Sizin vaktiniz oldukça değerlidir, ve onu nasıl kullanacağınıza siz karar vereceksiniz. Bu konuda kötü hissetmenize gerek yok. Bir şey daha: İnanın onlar siz olmadan da yaşamlarına devam edecek ve dünya yıkılmayacak.

Aslına bakarsanız bu kadar basit. Eğer isterseniz, bu hafta kendinizi birden fazla sözden özgürleştirin. Bir tane yeter diyorsanız, diğer sözlerinizi önümüzdeki haftalarda da yok edebilirsiniz.