Değişim

Başarısızlık algınızı tekrar gözden geçirerek, başarıya ulaşmadığınız bir durumda buna kötü bir şekilde bakmak yerine, bu durumu yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz bir fırsat gibi görün.

Neden

Başarısızlık bir şeyin veya bir hareketin sonucu değildir. Tam aksine, bir dizi başlangıç adımının başlangıcıdır. Oysa biz çoğu zaman başarısız olduğumuz bir durumda kendimize yükleniyor, kendimizi suçluyor ve alnımızın tam ortasına işe yaramaz etiketini yapıştırıyoruz. Ama gerçek şu ki, başarısızlık, öğrenme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Son zamanlarda üzerinde çalıştığınız bir projede başarısız mı oldunuz? Bir yere vaktinde yetişemediniz mi? Karşınızdaki bir kişiyi mutlu etmeyi başaramadınız mı? Bir lisan öğrenmeye çalışırken ya da yeni bir şeyler yapmaya çalışırken başarısızlığa mı uğradınız? Bunların tümü, aslında birer öğrenme fırsatıdır.

Başarısızlık konusunda kendinizi geliştirin ve daha çok defa başarısız olun. Böylece, öğrenme süreciniz de oldukça gelişecek ve bu, yeni alışkanlıklar yaratmada, iş yaşamınızda, özel yaşamınızda, kısacası hayatınızın tüm alanlarında sizin işinize yarayacak.

Nasıl

  1. Ne kadar ufak olursa olsun, başarısız olduğunuzu düşündüğünüz bir anın farkına varın. Ayrıca, son zamanlarda başarısızlıkla sonuçlandığına inandığınız bir durumu da düşünebilirsiniz.
  2. Böyle bir durumda, başarısızlığınızı, yeteri kadar iyi olmadığınıza dair bir işaret olarak görüp görmediğinize bakın. Eğer başarısızlığınız yüzünden yeteri kadar iyi olmadığınızı düşünüyorsanız bu düşünceyi reddedin. Çünkü doğru değil.
  3. Bunun yerine, bu başarısızlığınızdan neler öğrenebileceğinize bakın. Bu durumu başarısız bir sonuç olarak görmek yerine, bir bilgilendirme seansı olarak değerlendirin. Başarısızlığa yol açan ne oldu? Neler değiştirilebilir? Kağıt kalem çıkartın ve not alın. Bunlar gerçekten çok değerli bilgiler.

Kulağa çok basit gibi gelse de, bu farklı düşünce şekli gerçekten çok, çok önemli. Daima hatırlayın ki, başarısız bir iş çıkardığınızı düşündüğünüzde, başarısız olan şey “iş”in kendisidir. Siz kendiniz başarısız değilsiniz. Sadece, bu şeyi yapmanın başka yöntemlerini, başka yollarını aramanız gerekiyor.

Bu değişimi lütfen bu ve bundan sonraki haftalarda da uygulamaya devam edin.