Değişim

Gün içinde düzenli olarak, belirli bir süre için bilgisayarınızla ve diğer elektronik cihazlarınızla olan bağınızı kesin.

Neden

Bu değişim aslında 38. haftadaki kendinizle baş başa kalmaya benziyor, sadece bu sefer aynı şeyi gün içinde küçük dozlar halinde yapacağız. Dikkat ederseniz, bilgisayar, mobil telefon, iPod, televizyon gibi cihazlarla sürekli bir bağlantı halindeyiz. Bu tarz elektronik şeylerden ayrı geçirdiğimiz zamanın miktarı giderek de azalıyor.

Devamlı bir şeylerle bağlantı kalmak sürekli dikkat dağılmalarına, daima en yeni bilgiye ulaşma ihtiyacına ve sürekli başkalarının taleplerine maruz kalmamıza yol açar. Aralıksız bir şekilde yeni gelen bilgiler ve/veya mesajlar varken de hayatımızda yavaşlamak oldukça zordur.

Nasıl

  1. Bir saat ayarlayın ve her 30, 40 veya 50 dakikada sizi uyaracak şekilde alarm kurun. Bilgisayarda çalışıyorsanız Mac için Mindful Mynah, PC için de Stillness Buddy programlarını yükleyip kullanabilirsiniz.
  2. Bu alarm çaldığında tüm cihazlardan 5-10 dakika boyunca bağınızı kesin. Bilgisayar veya başka bir cihaz kullanıyorsanız ondan uzaklaşın. Kısa bir yürüyüş yapın. Esneyin. Eğer içinizden geliyorsa bir kaç kere yerinizde sıçrayın. Eğer yoga yapıyorsanız kısa ve kolay bir poza girin. Bir kaç dakikalığına meditasyon yapın. Omuzlarınıza masaj yapın. Hiçbir şey yapmak istemiyorsanız sadece gözlerinizi kapatın. Derin nefesler alın.
  3. Eğer o anda birisiyle birlikteyseniz ona odaklanın. Dış dünya ile tüm etkileşiminizi kesmek ve o kişiye odaklanmak için bilinçli bir çaba gösterin. Bir başka deyişle, o insanla sadece buluşmuş olmak yerine, onunla gerçekten bağlantı kurun.
  4. Doğanın güzelliğinin farkına varın. Bu kısacık süre için de olsa, yerinizden kalkın, dışarı çıkın ve temiz hava alın. Etrafınızdaki bitkileri veya varsa hayvanları inceleyin. Eğer kendinize 5-10 dakikadan daha fazla zaman ayırabiliyorsanız kısa bir yürüyüşe çıkın. Bunu ister tek başınıza, isterseniz de beraber vakit geçirmekten keyif aldığınız insanlarla yapabilirsiniz.
  5. Daha yavaş yemek yiyin. Lokmaları acele acele boğazınızdan aşağıya tıkmak yerine, daha yavaş yemeyi öğrenin. Her ne kadar ilk başta kulağa çok zor gibi gelse de, yediğiniz lokmaları bilinçli bir şekilde çiğneyin. Aldığınız tadın ve hissin farkına varın. Bu sayede daha az yemekle daha çok doyduğunuzun ve yediğinizden daha fazla keyif aldığınızın da farkına varacaksınız.

Eğer bağlantınızı kesmekten keyif alıyorsanız, 5-10 dakikalık süreyi ilerleyen gün veya haftalarda artırın. Bu süreyi, işinizden kaybedeceğiniz bir zaman olarak görmek yerine, işinizin başına geri döndüğünüzde daha verimli bir şekilde çalışabilmenize yönelik bir yatırım olarak da düşünebilirsiniz.