Değişim

Bu hafta boyunca, sizi sürekli meşgul eden şeylere bir ara verip, daha çok etki yaratabileceğiniz faaliyetlere odaklanın.

Neden

Yeni bir haftaya başladığımızda, henüz o haftayı dolduracak işlerimiz olmasa bile, daha ilk günün sonuna gelmeden diğer günlerin yavaş yavaş dolmaya başladığı oluyor, değil mi? Günlerimizi genellikle küçük, ama vakit alan şeylerle doldurmamız çok zor değil. E-postalara cevap yazmak, mesaj göndermek, toplantılara katılmak gibi, kendimizi üretken zannettiren bir sürü küçük işe vaktimizi ayırıp, aslında sonunda hiç işe yaramayan bir şekilde bu vakti harcıyor olabiliriz.

Hayatımızın geri kalanını aynı bu şekilde vakit harcayarak geçirebilir, ya da yaptığımız işin yaratabileceği en büyük etkiye odaklanarak hareket edebiliriz.

Nasıl

  1. Öncelikle, kariyerinizde, işinizde, kendi hayatınızda veya başkalarının hayatlarında nasıl en büyük etkiyi yaratabileceğinizi düşünün. Örneğin, sadece bir kişiye ulaşacak olan bir e-posta mesajı yazmanız ile, internet sayfanıza yazacağınız ve bir çok insana ulaşma potansiyeli olan bir yazı yazmayı karşılaştırın.
  2. Bu hafta boyunca her gün, etrafınızda iyi bir etki yaratabilecek 1-3 şeyin listesini çıkartın. Uzun vadede nasıl daha fazla iş elde edersiniz? Bugünkü hangi hareketiniz kariyerinizin daha da uzun vadeye yayılmasını sağlar? Mümkün olan en fazla sayıda insana ne şekilde iyilik yapabilirsiniz? Eğer bu sorulara anında verecek cevabınız yoksa dert etmeyin. Şimdilik sadece ilk aklınıza gelenlere odaklanın. Zaman içinde, etki etmeye daha çok odaklandıkça, bu sorulara daha net cevaplar bulabileceğinizi göreceksiniz.
  3. Güne, herhangi bir meşgale ile uğraşmadan önce, bu listedeki maddelerden birini yaparak veya gerçekleştirerek başlayın.
  4. Sabah saatlerinde (günün ilk işi olarak değil), yapmanız gereken meşguliyetleriniz için küçük bir zaman dilimi ayırın. Günün sonunda da, kalan meşguliyetleriniz için büyük bir zaman dilimi ayırın. Sabahın ve öğleden sonranın geri kalan kısmında, yüksek miktarda etki yaratacak ve listenizde yer alan işlere odaklanın. Veya, bu çalışmayı, kendinizi günün en iyi hissettiğiniz saatinde yapın. Bu zaman kimisi için sabah, kimisi için de öğlen ya da akşam saatleri olabilir. Günün diğer vakitlerinde ise kalan meşguliyetleriniz ile ilgilenin.
  5. Yavaşlayın. Temponuzu düşürün. Derin nefes alın. Odaklanmanızı daha güçlü bir hale getirin ve yüksek etkisi olan işlerinizin tadını çıkartın. Gülümseyin, ve mutlu olun.

Aynı anda bir çok işin üstesinden gelmeye çalışmak yerine, eğer tek seferde daha az işle uğraşırsanız, onları daha rahat ve zevkli bir şekilde yapabilirsiniz. Bu kural sadece iş yaşamınız için değil, aynı zamanda hayatınızın diğer alanları için de geçerlidir. Vaktinizi daha rahat geçirmek için daha az işle uğraşın, daha az yere koşturun ve bir anda daha az şeyle meşgul olun.

Bir çok insan, toplum için yapılan işlerin çok yüksek etkili işler olduğunu düşünür. Bazen öyledir de. Ama burada hatırlamanız gereken, yaptıklarınız ne kadar çok etkili olsa da, aynı anda bir çok şey yapmaya çalışmanız halinde yorulacağınız ve yetişemeyeceğinizdir. Ne kadar çok şey yaptığınıza değil, bir işi rahat ve verimli bir şekilde yaparak yaratacağınız etkiye odaklanın.