Değişim

Yaşamınıza dahil etmek istediğiniz ancak bir türlü alışkanlık haline gelmeyen değişimlerden birini seçin ve küçük birkaç değişiklik yaparak tekrar deneyin.

Neden

Yeni bir alışkanlık yaratmaya çalıştığımız zaman aslında bir yöntem kullanırız. Gerçi bazen bir yöntem kullandığımızın farkında bile olmayabiliriz. Çoğu zaman da zaten bu yöntem başarısız olur ve değişim kalıcı olmaz. Başarısızlıkla sonuçlanan bir değişim denememizin ardından, kendimizi yeteri kadar disiplinli olmadığımız için hırpalayabilir, ya da… basit bir şekilde, yöntemimizin bazı hataları olduğunu ve biraz ayar yapmamız gerektiğini görebiliriz.

Yeni bir alışkanlık yaratmak aslında sürekli tekrardan ibaret bir süreç. Hem zihnimizi hem de bedenimizi yeni bir düzene alıştırmaya çalışıyoruz. Bu süreçte bazı yöntemlerin tutup bazılarının sonuç vermemesi gayet normaldir.

Deneme ve yanılma ile, bizim için hangi yöntemin işe yarayıp yaramadığını ve önümüze çıkabilecek engellerin neler olduklarını görürüz. Gördüğümüzde de, kendimizde bazı yeni ayarlar yapıp yolumuza devam ederiz. Gerekirse bu süreci birkaç defa tekrarlayarak.

Nasıl

  1. Önceki haftalardan, oluşturmak istediğiniz fakat başarılı olamadığınız bir değişim seçin.
  2. Neden başarılı olamadığınızı belirleyin. Alışkanlığın oturmamasının nedeni kesinlikle, işe yaramaz, disiplinsiz bir insan olmanız değil. Oturmamasının sebebi, günlük rutininizin değişmesi, yeni alışkanlığın ilk başta çok zor gelmesi, yeterli vaktinizin olmaması ya da başka anlık hazlara kaymış olmanız olabilir.
  3. Uygulamayı düşündüğünüz yeni değişim yöntemini yazıya dökün. Yazacağınız bu yöntemin, sizi daha önce sekteye uğratan engelle nasıl mücadele edeceğinizi de içersin. Eğer değişim daha önceden çok zor geldiyse, daha kolay, kısa süren ve daha keyifli bir yöntem geliştirmeye çalışın. Eğer değişmeye çalışırken birileri sizi yoldan çıkardıysa, onları da bu sürecin içine dahil etmeye çalışın ya da başka kişilerden destek alın (sigarayı bırakmaya çalışırken, değer verdiğiniz birinin yarı şaka yarı ciddi bunu yapamayacağınızı söylemesi ve hatta sigara teklif etmesi gibi…) Eğer bir süre değişimi uyguladıktan sonra rutininiz değişti ve düzen bozuldu ise, neyin yanlış gittiğine bakın ve bu sefer de tekrarlanması halinde nasıl üstesinden gelebileceğinizi inceleyin.
  4. Bu hafta yeni bir yöntem deneyin. Değişimi uygularken önünüze çıkacak engellere dikkatinizi verin ve onları gözlemleyin. Bu hafta bunları yaparken yeni şeyler deniyor ve öğreniyor olacaksınız. Lütfen bu değişikliklerden hangilerinin işe yarayıp yaramadığını not edin.

Eğer yeni bir değişimin yaşamınızın daimi bir parçası olarak kalmasını istiyorsanız, bu değişime bu sefer mümkün olduğu kadar basit ve kolay bir şekilde başlayın. Bu sayede, başarısız olma ihtimalini bertaraf edeceksiniz. Günler ilerledikçe, değişimin tekrarı ile birlikte yavaş yavaş rutin yaşamınıza girdiğini göreceksiniz. Ama tekrar ediyorum: Kolay bir yöntem ile başlayın.