Değişim

Küçük alıştırmalar yaparak esnek bir düşünce yapısı oluşturmayı öğrenin.

Neden

Tüm hüsranımız, öfkemiz, kızgınlığımız ve bunların akabinde oluşan üzüntümüz, aslında yeteri kadar esnek bir düşünce şeklimiz olmamasından kaynaklanır. Zihnimiz etrafımızdaki her şeyin alıştığımız gibi varolmaya devam etmesini ister. Etrafımızda bizim düşünce şeklimize uygun fikirler olduğunda rahat ederiz. Ama işler beklediğimiz gibi yürümediğinde, hayat bizim bildiğimiz şekilde devam etmediğinde hüsrana uğrarız, öfkeleniriz, kızarız ve akabinde üzülürüz.

İşte bu yüzden, esnek bir düşünce şekli geliştirmek, değişimin kendisinden mutlu olabilmenin ve herhangi bir yeni duruma karşı hazırlıklı olabilmenin temelini oluşturur. Şunu bir düşünün: Eğer kendi yaşamınızda ciddi değişiklik yaratan bir durum varsa, bu duruma sadece alışkın olduğumuzdan farklı olduğu için tepki gösteririz. Her şeyin tekrar eskisi gibi, kendimizi rahat hissettiğimiz şekilde olmasını isteriz. Eğer bu arzudan vazgeçebilirsek, değişiklikler artık kötü olmaktan çıkıp sadece “farklı” olurlar. Bu durumu kucaklayıp içinde barındırdığı fırsatı görmeyi seçebiliriz.

Buradaki mesele değişim ile başa çıkabilme yeteneğimizi geliştirmek, daha esnek olabilmek ve basitleşebilmektir. 

Nasıl

  1. Bir hafta boyunca, sizi öfkelendiren veya sinirlendiren bir şey olduğunda tutunduğunuz şeyi bırakmaya çalışma sözü verin.
  2. Sizde bu olumsuz duyguları tetikleyen etkenlerin bir listesini yapın (örneğin sözünüzün kesilmesi, yolda başka bir şoförün yolunuzu kesmesi, siz çalışırken başkalarının yüksek sesle konuşması, yemekten sonra herkesin kendi tabağını toplamaması, vb.)
  3. Bu olumsuz duygular tetiklendiğine durun. Onun bedeninizde yükselişini ve artışını fark edin. Onu hissedin, ama herhangi bir tepki vermeyin. Derin nefes alın.
  4. Bu olumsuz hisle birlikte hangi katı düşünceye bağlandığınızı görmeye çalışın. Örneğin sürücüler nazik olmalı, insanlar sözünüzü kesmemeli, başkaları çalışırken sessiz olunmalı, masadakiler kendi tabaklarını toplamalı, vb. Bu düşünceler sadece birer hayal, onları bırakın gitsinler. Olan şeylere sadece oldukları gibi yaklaşmaya çalışın, olmaları gerektiği gibi değil. Nefes alın, kalbinizi açın ve kabullenin.
  5. Şimdi düzgün bir şekilde tepki verin. Bazı şeylerin daha farklı olması gerektiğini düşünmeden, olanı şefkat ile kabul edin.

Bu sırayı hafta içinde istediğiniz sıklıkta, ama günde en az bir kere tekrar edin.
Lütfen dikkat: Bu değişim diğerlerine göre biraz daha zordur ve ilk başlarda mükemmel bir şekilde yapabilmeyi beklemeyin. Küçüklüğümüzden gelen hem duygusal hem de düşünce kalıplarımız olduğu için onları bir anda değiştirmek çok kolay değildir. Sadece bu kalıpların farkına varmak bile müthiş bir değişimdir ve size en azından onlara müdahale etme fırsatı verir. Her şeyi çok iyi ve doğru bir şekilde yapmak istiyor olabilirsiniz. O halde o düşüncede de esnek olmayı deneyin. Hiçbir şeyi mükemmel ve eksiksiz yapmak zorunda değilsiniz.
Bu değişimi tüm sene boyunca hatırladıkça tekrarlayın.