Değişim

Bu hafta, evinizdeki bir odayı komple toparlayın ve fazlalıkları atın.

Neden

Daha önce eşyaları toplamakla ilgili birkaç değişimden sonra, fazlalıklardan arınmak konusunda artık herhalde baya iyi duruma geldik. Nasıl yapıldığını hatırlıyorsunuz, değil mi? Şimdi daha büyük bir alana girişme vakti. Başlangıçta, bir odanın tamamını toparlama fikri gözünüzde büyüyebilir. Bu normaldir. Ama şimdiye kadar kat mesafeyi kendinize hatırlatın ve bunu yapabileceğinize inanın. Evet, belki ilk başta bir mücadele olacak, ama sonucunda derli toplu bir odaya kavuşacaksınız.

Nasıl

  1. Bu hafta, üzerine odaklanacağınız bir odanızı seçin. Evin içinde vakit geçirmeyi sevdiğiniz bir oda da olabilir, salonunuz veya yatak odanız da. Bu odadaki dağınıklığı giderdikten sonra orada olmaktan çok daha fazla keyif alacaksınız.
  2. Koca bir odayı tek günde toplamayı beklemek gerçekçi olmaz. Bu nedenle, her gün azar azar, ama bir haftanın sonunda bitecek şekilde toparlayacağız. Bunu yapmak için ne kadar vakte ihtiyacınız olduğu odanın ne kadar dağınık olduğuna bağlı. Yine de, her gün 1 saatinizi bu işe ayırmaya çalışın. Eğer bu kadar vakit bulamıyorsanız dert etmeyin. Ne kadar ayırabilirsiniz, 30 dakika, 10 dakika?
  3. Odanın ortasındaki eşyaları toplayarak başlayın. Çünkü bu ortada açılacak alanı diğer bölgelerden çıkardıklarımızı ayıklamak üzere “yığma” alanı olarak kullanacağız. Eğer yatak odanızı toparlıyorsanız, yatağınızın üzeri bu yığma alanı için idealdir.
  4. Yığma alanını açtıktan sonra, sadece odanızın bir köşesine odaklanın. Her köşeyi bir anda toparlamaya çalışmayın. Sadece bir çekmeceye, bir rafa veya bir masaya odaklanın.
  5. Üzerinde çalıştığınız masa, raf veya çekmecedeki bütün eşyaları boşaltıp yığma alanına dökün. Bunu yaptıktan sonra o rafı, çekmeceyi veya masayı güzelce silerek temizleyin.
  6. Ortaya yığdığınız eşyalardan bir tanesini elinize alın ve hızlıca bir karar verin. Nasıl yaptığımızı hatırlıyor musunuz? 1) Çok sevdiğiniz ve mutlaka saklamak istediğiniz eşyalar. 2) Çöpe, bağışa veya geri dönüşüme gidecek eşyalar. 3) Belki saklayabileceğiniz –ama gerçekten ve gerçekten gerekli ise- eşyalar.
  7. Yığında yer alan eşyaları bu 3 kriterden geçirdikten sonra, sevdiğiniz ve mutlaka saklayacağınız eşyaları teker teker ve düzenli bir şekilde aldığınız yere geri koyun. Bunları artık bu eşyaların yeni yuvalarıdır. Çöpe veya geri dönüşüme gidecek, ya da bağışlayacağınız eşyalarınızı bir kutuya koyup odanın dışına çıkartın. Belki saklayacağınız ama şu anda ihtiyacınız olmayan parçaları da ayrı bir kutuya koyup depoya gönderin (evinizde kullanmadığınız misafir tuvaleti var mı? İşte depo orası!)
  8. Bu alanı bitirdikten sonra odanızın bir başka köşesine geçin ve aynı işlemleri tekrarlayın. Bütün oda tamamlanana kadar bu rutine devam edin. Dolaplara geldiğinizde de aynı yöntemi uygulayın: Her seferinde sadece 1 raf veya çekmece. Bütün dolap bir anda değil.

Bu şekilde ilerleyerek, aslında bir odanın tamamını birkaç saat içerisinde bitirebilirsiniz. Eğer gerçekten de çok dağınıksa, 3-5 saatte biter. Ve toparlandığında da kendinizi harika hissedersiniz. Ama eğer ciddi anlamda vakit sıkıntısı yaşıyorsanız, bu işlemi bütün haftaya yayın. Hafta sonunda da düzenli odanızın tadını çıkartın.

Baktınız ki haftayı yarılamadan odanızı toparladınız, e ne duruyorsunuz? Haydi diğer odaya 🙂