Değişim

Yapmakta olduğunuz daha önceki değişimlerden birine odaklanın ve o değişimi gerçekleştiriyor olmanın keyfini çıkartın.

Neden

Ne kadar çok insanın, keyif almadıkları şeyler yapmak için kendilerini zorladıklarına inanamazsınız. Kendilerini daha iyi bir hale getireceklerine veya daha iyi bir yaşam sağlayacağına inandıkları için kendilerini “disipline” etmeye çalışırlar. Ama kendinizi bir şeyleri yapmaya zorlayarak elde ettiğiniz yaşamdan ne kadar keyif alabilirsiniz ki?

Eğer yapmaktan keyif almadığınız bir şeyi alışkanlık haline getirmeye çalışıyorsanız, çok büyük bir ihtimalle bu çabanız başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bunun böyle olduğunu aslında kendimden biliyorum. Bazen kendimi “Bundan nefret ediyorum ama bunu yapabilirim!” derken buluyorum ve neredeyse her seferinde kendimi aslında çok dik bir yokuşu çıkıyor gibi hissediyor ve genellikle sonuca ulaşmadan vazgeçiyorum. Çünkü keyif almadan yaptığım her türlü değişim bir iki hafta içerisinde çekiciliğini yitiriyor. Yeni bir alışkanlık yaratmak gerçekten ciddi enerji isteyen bir uğraş. İstemeyerek yaptığınızda, bir gün geliyor ve kendinizi halsiz hissediyorsunuz. İşte o gün değişimin geleceği tehlikeye giriyor ve neredeyse her zaman başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Ama keyif aldığınız şeyleri düşünün. Onları yapmak için kendinizi ne kadar az zorlamanız gerekiyor değil mi? Hatta sizi heyecanlandırıyor olduğu için hiç çaba sarf etmeden, eğlenceli bir şekilde yapıyorsunuz. Keyif aldığınız bir değişimi yaparken neşeniz yerinde, enerjiniz bol ve olumludur. Böyle bir değişimin ise kalıcı olma ihtimali diğerinden çok daha yüksek.

Değişimlerden keyif almadıklarınız ne kadar çok başarısızlıkla sonuçlanacaksa, keyif aldıklarınız da bir o kadar istediğiniz sonuçları almanızı sağlayacak. Tabii ki değişimin başarısında bazı diğer faktörler de var, ama bunlardan en önemlisi onu sevmeniz ve ondan keyif almanızdır.

Nasıl

  1. Yaşamınızda yaratmaya çalıştığınız, tercihen keyif aldığınız bir değişime odaklanın. Bu, daha önce gönderdiğim değişimlerde biri ya da tamamen farklı bir şey olabilir.
  2. Bu değişimin olumlu ve keyifli yönlerine odaklanın. Eğer bu değişimden şimdilik keyif almıyorsanız (masa toplamak, egzersiz yapmak, vb.) nasıl keyif alabileceğinizi bulmaya çalışın. Sevmediğiniz bir şeyi sevmeye zorlamak için zihninizi programlamaktan bahsetmiyorum. Değişimin kendi içinde keyif alabileceğiniz bir şeyler bulmaktan bahsediyorum. Örneğin, düzenli spor yapmaya ilk başladığımda çok zor geliyordu. Hayatımda hiç düzenli olarak hareket etmemiştim, özellikle koşarken hemen yoruluyordum ve haftanın belirli günleri bunu yapmak “zorunda hissetmek” canımı çok sıkıyordu. Ama hoşuma giden yönleri de vardı. Günlük durağan rutinin dışına çıkmak, yeni bir şeyler yapabildiğimi görmek, ve tabi bir de spor sonrasındaki sauna! Ben de spor yapmanın zorluğu ve külfeti yerine bunlara odaklanmaya başladım. Zaman içinde düzenli olarak spor salonuna gitmek daha kolay ve yapılabilir bir hale geldi. Böyle bir bakış açısı sanırım her türlü değişikliğe uygulanabilir. Az da olsa, değişimin size keyif veren yönlerine odaklanın ve onları bulmak için çaba sarf edin. Eğer bir süre sonunda hiçbir şey bulamıyorsanız, demek ki yanlış bir değişime odaklanıyorsunuz.

Yapmakta olduğunuz değişimi sevin. Bu sayede daha uzun süre hayatınızda varolacaktır.