Değişim

Bu hafta boyunca her gün en az bir kere nefesinize odaklanın.

Neden

Nefes almak hayatınızı dönüştürebilir. Kulağa çok basit geliyor biliyorum, ama bir düşünün: Stresli ve gergin olduğunuzda, birkaç defa derin nefes almak sizi sakinleştirir ve gerginliği azaltmanızı sağlar. Gelecekte veya az önce gerçekleşen bir şey sizi endişelendiriyorsa, derin nefes almak sizi şimdiki ana geri getirir. Eğer yaşam amacınızı kaybettiyseniz ve bu yüzden genel bir isteksizlik hissediyorsanız, aldığınız her nefes ile hayatın ne kadar muhteşem ve değerli bir deneyim olduğunu hatırlayabilir, hayatta olduğunuz ve nefes aldığınız için ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varabilirsiniz.

Gün içinde yapmanız gereken bir sürü şey oluyorsa, ya da kendinizi parçalara bölünmüş hissediyorsanız, alacağınız derin bir nefes tekrar yaptığınız şeye odaklanmanıza yardımcı olur. Eğer egzersiz yapıyorsanız, derin derin nefesler alıp vererek bu fiziksel aktivitenin tadını daha fazla çıkarabilirsiniz. Eğer gün içerisinde çok hızlı bir şekilde hareket ediyorsanız, derin nefes almanız size yavaşlamanız gerektiğini hatırlatır ve bu sayede hayattan daha çok keyif almanızı sağlar.

Tüm bu sebeplerden dolayı, sık sık derin nefes alın. Ve yaşamın şu anının tadını çıkartın. Gerçekten çok çabuk geçiyorlar ve boşa harcanmayacak kadar az miktardalar.

Nasıl

  1. Bilgisayarınızın ekran koruyucusuna ya da duvar kağıdına, ya da masanızın etrafındaki bir duvara, buzdolabına, kocaman “Nefes Al” yazan bir not yerleştirin. Ve bu notu her gördüğünüzde derin nefes alın.
  2. Nefesinize odaklanmaya karar verdiğinizde, sadece 18 saniye süren bir deney yapın: Rahatlatıcı bir şekilde nefes alıp verin… 2 saniye boyunca nefes alın, 4 saniyede ciğerlerinizi boşaltın ve bunu üç defa tekrarlayın. Bu kadar! İşte bu kadarcık çaba bile bedeninizin ve zihninizin anında rahatlamasına yardımcı olur. Kalp atışlarınızın yavaşlamasını sağlayın. Bir miktar gerginliğin üzerinizden akıp gitmesine izin verin.
  3. Peki gerçekten çok yoğun olduğunuz bir günde kendinize bu nefes ve rahatlama armağanını nasıl verebilirsiniz? Bunun bir yöntemi, bu derin nefesi başka bir hareketiniz ile eşleştirmektir. Örneğin; Her telefonunuz çaldığında, açmadan önce derin nefes alın.

Şimdi derin bir nefes alın. Ve verin. Tekrar alın, verin, ve birazcık da olsa rahatlayın.