Değişim

Her gün, yolunuzun kesiştiği ve ihtiyacı olduğunu gördüğünüz insanlara yardım elini uzatın.

Neden

Giderek bireyselleşen, birbirinden farklılaşan, hatta zıtlaşan, kutuplaşan bir toplumda yaşıyoruz. Büyük birliktelik resminden uzaklaşıyor, bunu yaparken de her gün bir adım daha insanlığımızdan çıkıyoruz. Bazen bu durum o kadar ciddileşiyor ki, internette birine sıradan bir şekilde yardım eden bir başkasının videosunu gördüğümüzde “insanlığa olan inancım tekrar canlandı” diyebiliyoruz. Demek ki inancımızın canlanmaya ihtiyacı var.

Karşı koymamız gereken, “bireyselleşme” adı altında giderek yalnızlaşmamız ve bir bütünün parçası olmaktan uzaklaşmamız. Kendimize saklamak yerine paylaşmak, daima kendi çıkarlarımızı korumak yerine toplumun diğer üyelerine yardımcı olmak bu bütünün parçası olduğumuzu daha da fazla hissettirebilir.

Gelin bu hafta bu bireyselleşmenin dışına çıkalım, “modern” yaşamın açgözlülüğünden kurtulalım ve ihtiyacı olan birine yardım elini uzatalım. Bir başkasına yardımcı olmak her zaman çok kolay olmasa da, çeşitli faydaları var:

+ Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
+ Belki bir anlığına belki de bir ömür boyu, bir başkası ile bağlanmanızı sağlar.
+ Bir başkasının yaşamına olumlu katkı sağlar.
+ Bu dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlar (ufacık bir adım olsa da).
+ Bulaşıcıdır. Sizin yaptığınız iyilik katlanarak çoğalmaya devam edebilir.

Nasıl

  1. Bu hafta boyunca her gün birkaç dakikanızı, başkalarına iyilik yapmak için ayırın. Bu çok küçük bir şey de olabilir, çok büyük bir şeyin ilk adımı da. Bu iyiliği yaptığınızda, onların da başka bir insanın yaşamlarına dokunmalarını isteyin. Birilerinin yüzüne bir gülümseme koyun.
  2. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, işte size tamamen rastgele bir liste: Gülümseyin ve dostça davranın. Gönüllü bir iş yapın. Bir bağışta bulunun. Birilerine küçük de olsa bir hediye verin. Yardıma ihtiyacı olan biri gördüğünüzde gerekirse yolunuzdan çıkın ve ona destek olun. İyi yaptığınız bir beceriyi bir başkasına öğretin. Birini rahatlatın, dinleyin, harekete geçmelerine yardımcı olun. Evsiz birine yemek alın. İhtiyacı olan birine aracınızı ödünç verin. Sıkıntıda olan birine maddi ya da manevi destek verin. Güzel sözlerle dolu bir e-posta gönderin. Açık ya da özel bir şekilde, şükran duyduğunuzu beyan edin. Gıda yardımında bulunun. Sevin.

Nereden başladığınız önemli değil. Siz ilk adımı atın. Gerisinin kendiliğinden geldiğini, hatta artarak devam ettiğini göreceksiniz.