Değişim

Bu hafta, yapmaktan keyif alacağınız ve seveceğiniz işin ne olduğunu araştırın. (Eğer halihazırda zaten çok sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız, bir başkasının arayışına yardımcı olun.)

Neden

Mutlu olmanın, üretkenliğin ve iş yaşamında verimliliğin en önemli anahtarlarından bir tanesi, sevdiğiniz ve tutkulu olduğunuz bir iş dalı bulmaktır. Sadece yapmak zorunda olduğunuz değil, aynı zamanda yapmaktan keyif aldığınız bir iş dalı. Zaten bir işi yapmaktan çok keyif aldığınızda, o artık iş olmaktan çıkıyor.

Bunun hiç de kolay bir şey olmadığını biliyorum. Kendi yaşamım boyunca, mağazacılıktan emlakçılığa, ticaretten eğitime kadar bir çok iş dalında “tutkumu” aradım. Bu kadar yıldır “tek bir baltaya sap olamama” çekingenliği ile yaşadım. Şu anda yapmakta olduğum sunum ve eğitim işimde insanlara, en büyük korkulardan biri olduğunu bildiğim topluluk önünde konuşma alanında yardımcı olmak beni ve ruhumu her anlamda besliyor. Tabii, şimdi dönüp geriye baktığımda kendime şu soruyu sormadan da duramıyorum: Peki, ben bütün bunları denemeseydim, tutkumun nerede olduğunu nasıl bulacaktım?

Dünya üzerinde tutkularının ve hayallerinin peşinden koşan, onları işe dönüştüren ve kendilerini işin keyfi içinde kaybeden bir çok insan var. Siz onlardan biri misiniz? Olmak istiyor musunuz?

Bir sürü kişi için işin en zor kısmı, o tutku ve keyif dolu işin ne olduğunu bulmak. Nereden başlanacağını bilemiyor olmak, beraberinde ümitsizliği getirebiliyor. Ama aslında gerçek böyle değil: O işin ne olduğunu bulabilirsiniz. Sadece biraz arama ve araştırma gerektirecek.

Nasıl

  1. Öncelikle kendinize inanın ve güvenin. Bir çok insanın, sevdiği işi yapmayı denememesinin, hatta araştırmamasının bile nedeni, kendilerinin yeteri kadar iyi olmadıklarını düşünmeleridir. Bu tamamen saçmalık! Neredeyse tüm yaşamlarımız boyunca yetersiz olduğumuza, başarısızlığın korkunç bir şey olduğuna ve asla hata yapmamamız gerektiğine inandırılıyoruz. Bunların hiç biri doğru değil. Siz hem yeterli hem de zaten mükemmelsiniz. (Bunu daha önce konuşmuştuk.) Başarısızlık, kendimizi daha da iyileştirmek için gereklidir. Başarıya giden yolda atılan adımlardır.
  2. Sorma ve araştırma cesareti gösterin. Eğer ne yapmaktan çok keyif alacağınızı henüz bilmiyorsanız, bir liste oluşturun. Tutku ile yaptığınız hobileriniz var mı? Hangi konular hakkındaki gelişmeleri takip etmekten keyif alıyorsunuz? Hep yapmak istediğiniz ama düşünmeye düşünmeye artık unuttuğunuz ya da peşinden koşmaya çekindiğiniz bir şey var mı? Hayalleriniz neler? Bu hayatta hep gerçekleştirmiş olmayı istediğiniz bir şey var mı? Neredeyse herkesin böyle bir hayali vardır, ama çoğu zaman bunun gerçek dışı olduğunu düşünürler. Şimdi bunları biraz daha irdeleme zamanı. Hangi konularda iyisiniz? Kuvvetli yönleriniz neler? Hangi konularda yeteneklisiniz? Çevrenizdekilerin her zaman iyi olduğunuzu söylediği alanlar neler? Bütün bunları listenize dökün. Eğer listeyi kalabalıklaştırmada zorlanıyorsanız, arkadaşlarınızdan, ailenizden veya çevrenizdeki diğer insanlardan yardım isteyin. Herkesin bildiği ve elinizin altında olan cevapları hemen görme konusunda tereddütünüz olabilir. Dışarıdan gelecek bir geri bildirim bu tereddüte yardımcı olsun.
  3. Harekete geçin. Eğer hiçbir şey yapmazsanız, aradığınızı da asla bulmayacaksınız. Araştırma yapın, insanları arayın, randevular alın, kariyer ve kişilik testlerine girin. Yeter ki harekete geçin. Şimdi.
  4. Yeni şeyler keşfedin. Kulağınıza hoş gelen yeni hobiler deneyin. Daha önceden okumadığınız şeyler hakkında okuyun. Kendi rahatlık alanınızdan çıkın ve yeni keşifler için fırsatlar yaratın.
  5. İlginizi çeken herhangi bir şey bulduğunuzda onun peşinden gidin. O konu hakkında yeni kaynaklar okuyun. Öğrenin, deneyin, yapmaya başlayın ve zamanla daha da iyileşin. Peşinden koşmaktan korkmayın. Çünkü bir çok insanı sevdiği şeyin peşinden gitmekten ve mutluluktan alıkoyan bu korkunun ta kendisidir.
  6. Küçük ve kolay bir test yapın. Bir blog oluşturabilir misiniz? Bundan çekiniyor musunuz? Hemen ücretsiz bir WordPress veya Blogger hesabı oluşturun ve kısa bir yazı yazın. Bundan kimseye henüz bahsetmeyin. Sadece bir blog yazısı yazın. Bunun maliyeti sıfırdır, riskiniz yoktur ve neredeyse birkaç dakikanızı alır. Ama sizin kendinize, yeni bir şeyi yapabileceğinizi gösterir. Eğer bu testi geçerseniz, daha önceki “yeni bir şey yapamam, bulamam” teorinizin tamamen yanlış olduğunu görürsünüz. Bu arada bu testi sadece blog açmak için değil, herhangi yeni bir beceri için de kullanabilirsiniz.