Değişim

Bu hafta boyunca, işlenmiş ve hazır gıdalar yerine işlenmemiş, hakiki yemekler yiyin.

Neden

Cips, kraker, dondurulmuş yemekler, gazlı içecekler, sporcu içecekleri, konserve yemekler, ambalajlı gıdalar, tatlılar, mikrodalga yemekleri ve fastfood yemekleri gittikçe daha fazla yaşamımızda yer alıyor. Bu yemekler yağ ve şeker açısından oldukça yüklü, ama bir o kadar da boş karbonhidrat ve tuz barındırıyor. Tabii içindeki gıda kimyasallarını da unutmayalım.

Hakiki yiyecekler yemek, yani doğal haline mümkün olduğu kadar yakın bir halde olan gıdalar tüketmek bir çok sağlık ve kilo sorununun yanıtıdır. Bunların arasında taze meyve ve sebzeler, bakliyat, yemişler, tam buğdaylı ve işlenmemiş yiyecekler yer alır. Bir sürü şeker ilavesi yapılan, işlenmiş ve hazır gıdalardan uzaklaşmak, sağlığınızı ve enerjinizi artırmanın harika bir yöntemidir.

Ben, etik sebeplerden dolayı kırmızı et ve tavuk eti yemiyorum. Eğer siz düzenli olarak bu ürünleri tüketiyorsanız, en azından kırmızı eti azaltmak konusunda bir çaba göstermek isteyebilirsiniz. Son zamanlarda yayımlanan bir çok çalışma, kırmızı etin barındırdığı sağlık risklerini ele alıyor.

Nasıl

  1. Tüketmekte olduğunuz işlenmiş gıdaları gözden geçirin. Buzdolabınıza ve mutfak dolaplarınıza bir bakın. Daha önceden hazırlanmış, ısıtmaya hazır, paketli gıdalar var mı? Bu tarz hazır gıdaları ne kadar sıklıkla tüketiyorsunuz? Dışardaki fastfood restoranlarında, özellikle de zincir olanlarda ne kadar sıklıkla yemek yiyorsunuz? Bu tarz yerlerdeki neredeyse her şey önceden hazırlanmış gıdalardır. Dolaplarınıza geri dönelim: Eğer paketin içindeki yiyeceğin içeriğinde iki ya da üç maddeden fazlası varsa, demek ki işlenmiş gıdadır. Beyaz undan yapılan yiyecekler de işlenmiş gıdalardır.
  2. Bu dolaplarda bulduğunuz tüm paketli ve hazır yiyecekleri ayrı bir kutuya koyun, bantlayın ve şimdilik başka bir dolaba yerleştirin. Mutfağınızdan ne kadar çok işlenmiş gıdayı çıkartabiliyorsanız o kadar daha iyi. Ayrıca, bu hafta boyunca dışarda fastfood restoranlarına gitmeyin.
  3. Tam tahıllardan ve taze gıdalardan oluşan, basit 3-4 tane yemek tarifi bulun ve bu hafta onları pişirin. Çeşitli sebze ve meyveler, yemişler, tam tahıllı yiyecekler kullanın. Kimyasallar ile dolu olanlar yerine, baktığınız zaman rahatlıkla içeriğini anlayabileceğiniz malzemeler kullanın.
  4. Bu hafta kola ve benzeri gazlı / şekerli içecekler tüketmek yerine, su ve bitki çayı için. (Tüketilmeyecek olan içeceklere ne yazık ki şekerli ve yağlı olan zincir kahve markaları da dahil. İsim vermiyorum, siz anladınız : )
  5. Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde biraz meyve, havuç, çiğ sebze, çiğ yemiş gibi gıdalar tüketin.

Eğer bu hafta bu değişikliği yapabilirseniz ve “hakiki” yiyecekler tüketebilirseniz, bedeninizin ihtiyacı olan lif, vitamin ve mineralleri alırken, çeşitli kimyasal maddelerden ve kötü yağ / şeker’den uzak durabilirsiniz. Bu gıdaları yediğinizde kendinizi daha az “ağırlaşmış” hissedeceksiniz. Karşılığında, hayatınızda muhteşem şeyler yapmak için daha fazla enerjiniz olacak!