Değişim

Bu hafta boyunca, sadece var olmak veya tüketmek yerine, bir şeyler yaratmaya odaklanın ve yaratın.

Neden

Etrafımdaki bir çok insan yeni bir blog yazmaya, yeni bir iş kurmaya, herhangi yeni bir şey yaratmaya niyetli olduğun söylüyor. Ancak yine de bu niyetler harekete geçmek yerine sürekli erteleniyor.

Bu durum size de tanıdık geliyor mu? Bir süredir farklı bir şeyler yapmak istiyor, ama bir türlü gerekli vakti ya da enerjiyi bulamıyor musunuz? Yapmanız gereken şeyler listesinde onlarca madde varken, yeni yapmak istediğiniz şeyi hep daha sonraya atıyor musunuz? Doğru zamanın gelmesini bekliyor musunuz?

Doğru zaman asla gelmeyecek. Yani, eğer o zamanı siz kendiniz yaratmazsanız doğru zaman birden bire ortaya çıkmayacak. Vakit, kendini hissettirmeden bizim ellerimizin arasından kayıp gitme huyuna sahip. İş işten geçtiğinde ise sadece geriye dönüp boşa geçen zamana bakarak hayıflanmak kalıyor. Doğru zaman: Şimdi.

Nasıl

  1. Zamanı siz kendiniz yaratın. Zaman kendiliğinden kucağınıza düşmeyecek. Nazik bir insan tarafından bir miktar vakit size takdim edilmeyecek. Kendi ellerinizle onu olduğu yerden ham halinde çıkartıp, adeta bir çömleği yoğurur gibi şekillendirmeniz gerekecek.
  2. Diğer her şeye hayır deyin. Şimdilik, çok acil olmayan şeyleri bir süreliğine erteleyin. Gerekli olan şeyler için zaman yaratın.
  3. Bir şeyler meydana getirin. Kendi hayatınızda bir şeyler yaratın, başkalarının hayatlarına dokunun ve iyileştirin, bunu yaparken de kendi hayatınızı geliştirin. Artık insanların kendini ifade etmekte hiçbir zaman olmadığı kadar özgür ve güçlü olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Düşüncelerinizi sadece fiziksel olarak kısıtlı sosyal çevrenizle değil, tüm dünya vatandaşları ile paylaşma imkanına sahipsiniz. Bu gücü nasıl kullanacaksınız? Bu ilginç ve yeni dünyada sizin yeriniz nerede? Sizin sesiniz duyulacak mı? Bir yaratıcı olacak mısınız, yoksa sadece tüketecek misiniz?
  4. Bir kitap yazın. Ya da bir e-kitap yazın. Şiir yazın ve internet sitenizde yayınlayın. İlginç, sempatik ve eğlendiren videolar hazırlayıp YouTube’da bütün dünya ile paylaşın. Tutkulu olun. İnsanların yaşamlarına dokunacak bir internet ya da mobil telefon uygulaması yaratın. Her geçen gün kötüye giden medyaya rakip olarak kendi sesinizi artırın ve duyurun. Gidin dünyayı dolaşın, ve deneyimlerinizi herkesle paylaşın. Her zaman yapmaya çekindiğiniz veya korktuğunuz bir şeyi yapın, bunu yaparken kendinizi videoya çekin. Her zaman yapmayı arzuladığınız, veya başkalarının yapış şeklini yeteri kadar beğenmediğiniz yeni bir iş kurun. Yüreğinizi bir şeylere koyun ve yaratın. Başkalarının yapmaya çekindiği bir şeyler yapın. Başkalarının yardım etmeyi umursamadığı birine yardım edin. Başkalarının yaşamlarının daha iyi olmasını sağlayın. Başkaları dinlediğinde onları göz yaşlarına boğacak, güldürecek, içlerindeki yaratıcılığı ortaya çıkartacak müzikler yapın. İlham kaynağı olun ve başkalarının da sizden ilham almasını sağlayın. Sizden yaşça küçük insanlara muhteşem şeyler yapmayı öğretin. Bir tiyatro oyunu yazın, arkadaşlarınızın da rol almasını sağlayın ve videoya çekin. Başkalarını, daha önce yapmaya hiç cesaret edemedikleri şeyleri yapmaya yüreklendirin. Okuyun, daha fazla okuyun ve sonra siz de bir şeyler yazın. Sevin, daha fazla sevin ve başkalarının da sevmesine yardımcı olun. Birilerine iyilik yapıp onların da devam ettirmesini isteyin. Sıra dışı olun. Akıl almaz karmaşalar dünyasında kendinize basit bir yaşam yaratın. Kendini kızgın, çaresiz, öfkeli, karmaşık, üzgün hisseden insanlara yardım eli uzatın. Kendi iç seslerini bastıranlara tercüman olun. Öğrenin, daha fazla öğrenin ve sonra başkalarına öğretin. Yeni insanlarla tanışın, hızlı bir şekilde arkadaşlıklar edinin. Yanılma ve hata yapma cesareti gösterin. Bir sürü resim çekin. Yeni kültürleri keşfedin. Farklı olun. Şehirde gözünüze bir duvar kestirin ve devasa bir resim yapın. Cesur bir şekilde aptal olun. İnsanları inceleyin. Onlara sorular sorun. Yeni kıyafetler yaratın. Eski eşyalardan yeni eşyalar üretin. Garip garip şeyler okuyun. Dünya klasiklerini okuyun ve onlardan hikayeler türetin. Başka insanların yaşamlarıyla ilgilenin. İnsanları şaşırtın. Yeni bir blog başlatın ve her gün az da olsa bir şeyler yazın. Lezzetli yemekler pişirin ve başkaları ile paylaşın. Esnek bir düşünce şekli edinin. Bir başkasının yeni bir iş kurmasına yardımcı olun. Daha az ama daha iyi şeyler yapmaya odaklanın. Başkalarının hayallerine ulaşmalarına aracı olun. Her gün, bir insanın yüzünde bir gülümseme yaratın. Bir podcast yaratın ve dünya ile paylaşın. Yeni bir hareket başlatın. Cesur olun. Dürüst olun. Neşeli olun. Bir şey belirleyin ve çok iyi olmak için kendinizi geliştirin. Pratik yapın. Daha fazla pratik yapın.

Şimdi başlayın.

En azından deneyin.

https://itunes.apple.com/tr/album/one-day-reckoning-song-wankelmut/id568450881?i=568450910