Değişim

Kendinizden şüpheye düştüğünüz veya yetersiz olduğunuzu düşündüğünüz zaman bunun farkına varın, ve kendinizin yeteri kadar iyi olduğunu anlamaya başlayın.

Neden

Belki de istisnasız her birimiz hayatımızda bazı şeyleri daha iyi bir hale getirmek istiyoruzdur. Hayatımızın kendisinden, bedenlerimizden, veya başka bir şekilde kendimizden yeteri kadar memnun olmayabiliriz. Bunu çok iyi biliyorum, çünkü arada bir ben de o insanlardan biri oluyorum.

Okuduğum bir çok yazıda, kitapta, internet sitesinde, öğrenmem gerektiğini düşündüğüm şey hep aynı noktaya işaret ediyor: Sen zaten yeteri kadar iyisin, zaten ihtiyacından çok daha fazlası sende var, sen zaten mükemmelsin.

Peki mükemmel olman, hayatında artık hiçbir değişiklik yapmayacağın anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır. Tam tersine, aslında bu mükemmelliğin bir kısmı merakından ve yeni şeyleri deneme cesaretinden kaynaklanıyor. Kendini olduğun gibi seviyor ve kabul ediyor olsan bile, gelişimin yöntemlerini araştırmak hoşuna gidiyor.

Benim kendi yaşamımda öğrendiğim (ve her zaman uygulamak için çaba gösterdiğim) en önemli derslerden bir tanesi, aslında bir çok kişi tarafından bilinen ve oldukça basit bir şey: Eğer kendinle ve hayatta geldiğin nokta ile ilgili memnun olmayı öğrenebilirsen, bu her şeyi değiştiriyor:

 • Artık kendinle veya hayatla ilgili tatminsizlik yaşamıyorsun.
 • Artık değişmek için bir dünya vakit ve enerji harcamıyorsun.
 • Artık kendini başkaları ile kıyaslamıyorsun.
 • Etrafında ne olursa olsun, sen bir şekilde mutlu olabiliyorsun.
 • Sürekli olarak kendini geliştirmekle uğraşmak yerine, artık etrafındaki insanlara yardım etmeye başlayabiliyorsun.
 • Hayatını sözde iyileştirecek bir sürü şeye para harcamaktan vazgeçebiliyorsun.

Nasıl

 1. Bu hafta boyuna kendinizi gözlemleyin ve kendinizden şüphelendiğiniz, kendinizi yetersiz hissettiğiniz anlara dikkat edin. İstediğiniz bir şeyi yapmaya çekindiğiniz bir an olursa, bunun aslında kendinizi yeterli görmediğiniz için olduğunun farkına varın. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşüneceğini çok düşünüyor musunuz, bunu inceleyin.
 2. Kendinize şunu söyleyin: “Sadece yeteri kadar iyi değil, hatta ben olduğum halimle mükemmelim.” Her ne kadar kulağa saçma gelse de, sadece ne hissettiğiniz görmek için bunu söyleyin. Bu cümle içinizde olumlu bir his uyandırıyor mu, yoksa tamamen yanlış olduğunu mu hissediyorsunuz? Hala gelişmeniz gerektiğini düşündüğünüz alanlar var mı?
 3. Hayatla ve kendinizle ilgili şükran duyduğunuz şeylere bakın. Halihazırda elinizde var olan şeylere odaklanmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Sahip olduğunuz şeylere, etrafınızda sevdiğiniz insanlara, hatta sadece yaşıyor olmanıza bakıp ne kadar şanslı olduğunuzu fark edin.
 4. Kuvvetli olduğunuz alanlara odaklanın. Kendi zayıflıklarınıza takılmak yerine, hangi konularda güçlü olduğunuza bakın. Kendinizi kutlayın! Kendinizle gurur duyun! Ukalalık ya da üstünlük taslamayın, ama sahip olduğunuz kuvvetli yönler için kendinizi iyi hissedin ve onları en iyi şekilde kullanmaya bakın.
 5. Kusurlu olmakla ilgili bir sıkıntı yaşamayın. Hiç kimse mükemmel değildir. Teoride buna inanıyor olsak da, pratikte kendi kusurlarımızla ilgili kendimizi kötü hissediyor olabiliriz. Demin söylediğimin aksine, hiç birimiz mükemmel değiliz ve asla da olmayacağız. Bir başka açıdan bakarsak, bu kusurların da bizim bir parçamız olduğunu göreceğiz. Ama biz zaten bu kusurlarımızla bile mükemmeliz!
 6. Mutlu olmak için ihtiyacınız olan her şeye şimdi ve burada sahip olduğunuzu fark edin. Eğer gözleriniz görebiliyorsa, gökyüzünün güzelliğinin, çiçeklerin, diğer insanların yüzlerinin güzelliğinin farkına varın. Eğer kulaklarınız duyuyorsa müziğin, yağmur sesinin, arkadaşlarınızın kahkahalarının tadını çıkartın. Tat alıyorsanız çikolatanın, baharatların, lezzetli meyvelerin keyfine varın. Bu aslında bir mucize, ve çoğu zaman bu gerçeği yadsıyabiliyoruz. Elimizde bir sürü güzellik varken hep daha fazlasını isteyebiliyoruz.

Kendimizin yeteri kadar iyi olduğunu kabul ettiğimiz zaman, bu bizi özgürleştirir. Artık daha bir çok şeyi yapabilir hale geliriz. Daha iyi olduğumuz için değil, içimizden geldiği için.

Siz zaten olduğunuz gibi mükemmelsiniz. Kendinizden tatmin olmak, “mükemmellik” olgusunun aslında sizin değil, bir başkasının dayattığı bir olgu olduğunun farkına varmanız anlamına da gelir. Ve bu tamamen saçmalıktan ibarettir. Mükemmel, sizin şu an olduğunuz halinizdir. Bir başkasının sizin olmanız gerektiğini söylediği haliniz değil.