Değişim

Eğer alışveriş yapmak (mağaza veya online alışveriş dahil) rutin olarak yaptığınız bir şey ise, bir hafta boyunca bu alışkanlığınızdan vazgeçin.

Neden

Bir çoğumuz alışveriş yapmayı ve yeni bir şeyler almayı bir terapi yöntemi olarak kullanıyoruz. Yeni şeyler almak bize mutluluk ve haz yaşatırken aynı zamanda kendimizi ödüllendirmemizi de sağlar. Online alışverişin hayatımıza girmesi, yerimizden kalkmadan dahi paramızı yeni şeylere harcamamızı çok daha kolay bir hale getirdi. Büyülü bir şekilde, aldığımız her yeni “şey”in hayatımızı daha iyi bir hale getireceğine inanırız… Ama nedense bu gerçekleşmez. Yaşamlarımız aynı şekilde devam eder, değişen tek şey ise varlığımızın azalması ya da borçlarımızın artması olur.

Anlık alışverişler (ya da dürtü alışverişleri), aylık bütçemizin önemli bir masraf kalemini oluşturuyor olabilir. Aynı zamanda, vaktimizi sürekli ya mağaza vitrinlerine ya da online alışveriş sitelerine bakarak harcıyor da olabiliriz. Oysa bu zamanı alışveriş yerine okumak, yazı yazmak, egzersiz yapmak, sağlıklı yemekler pişirmek, yeni şeyler öğrenmek ve başkaları ile görüşmek için kullanabiliriz.

Nasıl

  1. Aslında çok basit: Bu hafta alışveriş yapmayın. Bir alışveriş merkezine ya da mağazaların yer aldığı yerlere gitmeyin. Eğer ev alışverişi yapmanız gerekiyorsa, hipermarketler yerine mahallenizdeki bir bakkala ya da küçük markete gidin ve gitmeden önce de alacaklarınızın listesini çıkartın. Mümkün olduğun kadar bu listenin dışına çıkmamaya çalışın. Çoğu zaman insanlar, neye ihtiyaçları olduğuna dair bir fikir sahibi olmadan alışveriş merkezlerine giderler ve ellerinde bir sürü torba ile çıkarlar. Bu tarz faaliyetler gün geçtikçe ciddi oranda birikir ve ödenmesi giderek zorlaşan bir borca bile dönüşebilir. Bunun yerine, alışveriş mekanları yerine başka yerlere gidin.
  2. Eğer birden bire kendinizi bir online alışveriş mağazasında (Elektronik eşya, giyim, vb.) bulursanız, hemen çıkın. En kötü ihtimalle, eğer satın alma dürtüsünü bastırmakta zorlanıyorsanız, ilgilendiğiniz ürünleri belirleyin ve istek listesine koyun. Bu listeyi oluşturduktan sonra bir hafta (hatta 3 hafta) bekleyin. Bu sürenin sonunda, o listedeki şeylere gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını tekrar gözden geçirin ve gerek yoksa almayın.
  3. Kendinizi gerçekten de ihtiyacınız olmayan bir şeyi alma isteği içinde bulursanız, durun ve derin bir nefes alın. Bu isteği yaşamak normaldir, ama burada önemli olan, bu isteğin sizi kontrol etmemesidir. Böyle bir durumda, bir derin nefes daha alın, satın almayı düşündüğünüz şeye yakından bakın, yüksek sesle “Sana gerçekten ihtiyacım yok” deyin ve oradan uzaklaşın : )

Eğer hoşunuza giderse, bu değişimi bir kaç hafta daha uzatmak isteyebilirsiniz. Bu sayede hem alışveriş yapmadığınız için kalan vaktiniz ile kendinizi daha da mutlu edecek faaliyetlerde bulunabilir hem de harcamadığınız paranızı biriktirebilirsiniz.