Değişim

Her gün belirli bir saatte 2-5 dakikalık bir yürüyüş yapın. Eğer halihazırda sıklıkla yürüyorsanız bu süreyi 10 dakikaya çıkartabilirsiniz.

Neden

Egzersiz, bedeniniz ve zihniniz açısında kendiniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Yürüdüğünüz zaman ise hem hareket etmiş hem de dışarının tadını çıkartacak vakti kendinize ayırmış olursunuz.

Bazı insanlar bir problem ile karşılaştıklarında ve çözüm bulmak istediklerinde, günlük rutinlerinden kısa bir yürüyüş molası vererek daha iyi düşünebildiklerini söylerler. Bunu ben kendi hayatımda da uyguluyorum ve faydalarını görüyorum. Ofiste bazen yapmam gereken bir şey üzerinde tıkanıp kaldığımda masamdan kalkıyor ve binanın etrafında kısa bir tur atıyorum.

Yalnız başınıza yürümek aynı zamanda zihninizi çalıştıran ve gerginliğinizi azaltan bir faaliyet. Canınız sıkkın ise mutlaka kendinize yürümek için vakit ayırın ve bu anın tadını çıkartın.

Nasıl

  1. Her gün kısa bir yürüyüş yapmak için belirli bir saat seçin.
  2. Sadece 2-5 dakika yürüme ile başlayın. Eğer zaten sürekli yürüyen biriyseniz bu süreyi 10 dakikaya çıkartın.
  3. Sadece kapıdan dışarı çıkmaya odaklanın. Buradaki en önemli nokta ilk adımı atmak.
  4. Her gün 2-3 dakika ilave ederek yürüme sürenizi artırın.

Eğer yalnız kalmak istemiyorsanız, bu yürüyüşün tadını çıkarmanın en keyifli yollarından biri de yanınıza birini almak. Bir eş, dost, arkadaşınızı sizinle sürekli bu programda yürümeye davet edin. Böyle bir değişime beraber başladığınızda, yürüme saati geldiğinde hem vazgeçme ihtimaliniz daha düşük olacak hem de daha çok keyif alacaksınız. Bu beraber değişim yöntemini bundan önceki ve sonraki diğer tüm değişimler için de kullanabilirsiniz.