Değişim

Bu hafta boyunca her gün, keyif aldığınız bir kitap okumak için bir süre ayırın.

Neden

Keyif aldığımız bir kitabı okumak bu hayattaki en güzel deneyimlerden biri bence. Bir düşünsenize… Bir romanı okumaya başladığınızda adeta bir zaman makinesine giriyorsunuz, farklı boyutlara seyahat ediyorsunuz, başka insanların veya varlıkların bedenlerine girip hayatı onların gözlerinden yaşıyor, bütün dünyayı geziyorsunuz. Bütün bunları tek bir kitapla elde edebiliyorsunuz.

Bir çok insan, daha çok kitap okumak istediğini söyler, ama nereden başlayacağını bilemez. İşte cevap.

Nasıl

  1. Okumak için zaman yaratın. Gerekiyorsa günlük meşguliyetinizden zamanı adeta kazıyın. Çünkü çok çalışıyoruz, sürekli internette geziniyoruz ve çok fazla televizyon seyrediyoruz. Gün içinde belirli bir zaman dilimini kitap okumaya ayırın. Eğer vakit bulmakta zorlanıyorsanız sadece 10 dakika ile başlayın. 10 dakikadan bile çok keyif aldığınızı göreceksiniz. Haftanın ilerleyen günlerinde bunu 20 ya da 30 dakikaya çıkarmaya çalışın.
  2. Sadece bir şeyler okumanız gerektiği için değil, keyif almak için okuyun. İlginç hikayeler anlatan, merak ettiğiniz kişilerden bahseden, veya hayal gücünüzü tetikleyecek kitaplar bulun. Klasik romanları şimdilik bir kenara bırakın (eğer onlardan müthiş bir haz alıyorsanız okuyun tabii ki.)
  3. Okumanın dışında başka hiçbir şey yapmayın. Tüm dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın (telefon, bilgisayar, vb.) Sessiz, sakin bir köşe bulun kendinize. Burada sadece siz ve kitabınız var. Eğer başka şeylere dikkatiniz kayar ve yapmak isterseniz, bunun farkında olun, ama herhangi bir şey yapmayın. Eğer illa ki bir şey yapmanız gerekiyorsa, kendinize sıcak bir çay hazırlayın.
  4. Bu anın tadını çıkartın. Bunu kendinizi daha iyi bir insan haline getirmek için yapmıyorsunuz. Bunu keyif ve haz almak için yapıyorsunuz. Okumak büyü gibi bir şeydir, ve yaşamınızdaki bir çok şeyi değişime uğratır. Bu deneyimden keyif almaya bakın. Çok yakında her gün okuma saatinizi iple çekeceksiniz.
  5. Hoşunuza gidecek kitaplar keşfedin. Kitap okumaktan keyif alan başka insanlarla konuşup onlardan tavsiyeler alın. Bir kitapçıya girip öylesine kitaplara bakının. Bir ihtimal, en çok okumanız gereken kitaba doğru bedeniniz bir itilim yaşayabilir. Onu takip edin.

Yeni bir kitabı okuyup bitirince, yıllarca rafınızda tozlanması yerine, başka insanların da keyif alması için bir otobüste, parkta, bir kahve dükkanında bırakabilir, veya Freecycle grubu aracılığıyla isteyen başka birine gönderebilirsiniz.