Değişim

Bu hafta boyunca, bir konu hakkında sahip olduğunuz yargı ve fikirleri merak duygusu ile değiştirin.

Neden

Herhangi bir konu hakkında net fikir sahibi olduğumuz zaman, o konu ile ilgili diğer tüm öğrenmelere ve anlayışlara kendimizi kapatırız. Neyin nasıl olması gerektiğini biliyoruzdur ve bu alanda artık yeni hiçbir şey öğrenmeye ihtiyacımız yoktur. Ancak bu durum bizi çok kısıtlı bir anlayışa ya da yenilikler hakkında bir çok şeyi öğrenmemeye iter.

Oysa bundan çok daha iyisini yapabiliriz. Değişebiliriz. Yargılarımızdan, bir şey hakkındaki sabit fikirlerimizden kurtulup, kendimizi gerçek öğrenmeye ve anlayışa açabiliriz.

Nasıl

  1. Bu hafta boyunca, başkalarını yargılarken, ya da bazı şeylerin nasıl olması gerektiğine dair fikir beyan ederken kendinizi gözlemleyin. Bu genellikle gün içinde birkaç defa olur. O yüzden algılarınız açık olsun.
  2. Yargılama ya da fikir beyanında bulunduğunuzda, onların yerine kendinizi merak duygusuna açıp açamayacağınıza bir bakın. Eğer birine aptal yargısı veriyorsanız, ya da başka birinin ukala veya cahil olduğu fikrine kapılıyorsanız, kendinize “Bu gerçekten doğru mu?” diye sorun. Bu sorunun cevabını nasıl bulabilirsiniz? O kişiyle konuşabilir misiniz, ya da kendinize yanılma payı verebilir misiniz? Bir fikriniz olduğunda, onun doğru olup olmadığını nasıl belirleyebilirsiniz? Seçeneklerinizi araştırın.
  3. Anlayış odaklı hareket edin. Karşınızdaki insanı gerçekten anlamaya çalışın. Kendinizi onun yerine koyun. Onların geçmişini hayal etmeye çalışın. Eğer mümkünse, onlarla konuşun. Geçmişteki hikayelerini dinleyin. Herkesin bir hikayesi vardır. Eğer bunu yapamazsanız, o kişinin o anki davranışına daha önceden yaşadığı ne tür bir durumun yol açmış olabileceğini hayal edin.
  4. Sevin. Bir kişiyi olduğu gibi kabul ettiğinizde, onu sevmeye çalışın. O kişiyi tanımasanız bile, onu sevmeye çalışın. Geçmişte o kişiden nefret etmiş olsanız dahi, onu sevmeye çalışın. Nasıl görünürse görünsün, kim olursa olsun, genç, yaşlı, kadın, erkek, zengin, fakir, hiç bir fark gözetmeksizin onu sevmeye çalışın.

Birini sevmenin ne faydası var? Sizin sevginiz büyük ihtimalle kısıtlı kalacaktır. Ama iki insan üzerinde etkisi olacak: Siz, ve bir ihtimal sevmeye başladığınız kişi. Başkalarını sevmek sizi daha mutlu hale getirecek. Bu konuda bana güvenin. Ve başkalarını sevdiğinizde, bunu kendilerine ifade etmeyi de seçerseniz, onların yaşamlarında da güzel değişimler yaratılır. Bunun gerçekleşeceğini garanti edemem gerçi, ama en azından denemeye değer.