Değişim

Vaktinizi neler yaparak geçirdiğinize dikkat edin ve bunun değer yargılarınız hakkında neler söylediğini gözlemleyin.

Neden

Bir çoğumuz paranın koşulsuz mutluluk getirmediğini zaten biliyoruzdur veya tahmin ediyoruzdur. Ama bu hafta bu konuya tekrar değinmekte fayda var. Çünkü bizim için önemli olan ve keyif veren şeyleri yapmaya vaktimiz kalmıyorsa, o zaman yoğun çalışarak kazandığımız paranın da pek bir önemi kalmıyor değil mi?

Yaşamınız boyunca istediğiniz şeyleri yaptığınızı, keyif aldığınız insanlarla görüştüğünüzü, dikkatinizi sevdiğiniz bir işe, oyun oynamaya, haz almaya, tutkuya, sağlığa ve sevgiye verdiğinizi düşünün. Vakit aslında bizim en kıt kaynaklarımızdan biri. Çünkü çok az var. Bu kıt kaynağı televizyon seyrederek ya da sosyal medyada sürekli güncel kalmaya çalışarak boşa harcayabiliriz. Veya bu kaynağı bize gerçekten bir şeyler ifade eden, bize haz veren şeylerle uğraşarak, hatta başkalarına da fayda sağlayan bir şekilde kullanabiliriz.

Bütün bunların yanı sıra, tüm hayatımızı para kazanmak için harcayabilir, bu parayı ve daha fazlasını gereksiz alışverişlerde verimsiz bir şekilde kullanabilir, sonra oluşan borcumuzu ve faizini ödemek için çok daha fazla çalışmak zorunda kalabiliriz. Ya da, nelerin bize en çok önem ifade ettiğini ortaya çıkartıp, vaktimizi ona göre doğru bir şekilde kullanabiliriz.

Vaktinizi nakitten daha değerli tutmaya başladığınızda, öncelikleriniz de ona uygun şekilde yer değiştirecektir.

Nasıl

  1. Vaktinizi nasıl harcadığınıza dair kendinizi bir değerlendirin. Vaktinizin büyük çoğunluğunda neler yapıyorsunuz? Para kazanmak ve bu parayı harcamak vaktinizin büyük bir kısmını mı alıyor? Eğer öyle ise, bu durum sizin değerleriniz hakkında neler söylüyor?
  2. Hayatınızdaki bazı soyut şeylerin yerlerinin değişip değişmemesi gerektiğini kendinize sorun. Sevdiklerinizle vakit geçirmeye, yazı yazmaya, okumaya, ya da sizi mutlu edecek başka bir çok şeye, kısacası gerçekten yapıyor olmak istediğiniz şeylere daha fazla vakit ayırmak için gayret gösterin. Her şeye eksiksiz yetişecek kadar bol vaktiniz asla olmayacak, ama gerçekten önemli şeyleri yapmak için bilinçli bir şekilde vakit ayırmayı seçebilirsiniz.
  3. Kariyerinizin gittiği yönü inceleyin. Gününüzün büyük bir kısmını çalışarak geçirdiğinize göre, bari hoşunuza giden bir şeyi yapıyor olmak mantıklı geliyor değil mi? Şu anki işiniz gerçekten yapmak istediğiniz bir iş mi? Bu iş en nihayetinde sizi varmak istediğiniz maddi ve manevi boyuta götürecek mi? Kendi arzularınıza ve hedeflerinize yanıt vermeyen bir yerde sıkışıp kalmayın. Kariyerinizi kendi ellerinize alma ve dürüst bir değerlendirme yaparak gerekirse radikal bazı kararlar verme cesaretini gösterme sözü verin. Bir sonraki adım her ne kadar ürkütücü gibi görünse de…