Değişim

Bu hafta boyunca uyuduğunuz saatleri çoğaltarak dinlenme sürenizi artırın.

Neden

Bir çok insan gün boyunca kendini yorgun ve enerjisiz hissediyor. Bunun sebebi yeteri kadar dinlenmedikleri için. (Biliyorum, kulağa çok basit geliyor değil mi?) Ama madem aslında bu kadar basit, neden yeteri kadar dinlenmeyi göz ardı ediyoruz? Çünkü uyumak, yaptığımız diğer şeyler kadar önemli görünmüyor bize. (Erken kalkmak, işe gitmek, binlerce toplantıya katılmak, sürekli kendimizi güncel tutmaya çalışmak ve saatlerce televizyon seyretmek…)

Bütün bu faaliyetleri yapmak için uyku süremizden çalıyor, ardından da neden bütün gün yorgun olduğumuzu merak ediyor olabiliriz. Düşük enerjinin sadece mahmurluğun yanı sıra çok daha fazla etkisi var: İşimizi aksatır, daha aksi olduğumuz için ilişkilerimizi aksatır, yorgun olduğumuzda egzersiz yapacak halimiz yoktur, yediklerimize önem vermek yerine sırf doymak için midemizi doldurabiliriz. Kısacası, yeterli uykuyu ve dinlemeyi vücudumuza sağlamadığımız zaman, düşük enerjimiz nedeniyle, bizim için önemli olan bir çok şeyi atlayabiliriz.

Uyku ise bunların tamamına iyi gelebilir. Yeteri kadar dinlendiğimiz zaman kendimizi daha mutlu hissederiz. Bunun sonucunda daha iyi bir arkadaş ve sevgili haline geliriz. Daha fazla disiplin sahibi oluruz ve hem daha tutkulu hem de daha sağlıklı bir yaşam süreriz.

Nasıl

  1. Ne kadar uyku uyuduğunuzu gözden geçirin. Eğer gecede 7 saatten daha az uyuyorsanız, düzeninizi daha fazla uyuyabilecek şekilde değiştirin. Eğer gün içinde kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, gece daha fazla uyumanız veya mümkünde öğleden sonra kısa bir uyku uyumanız gerekebilir.
  2. Öğleden sonra oluşabilen yorgunluk için kısa bir uyku çok işe yarıyor. 20 dakikalık bir uyku bile günlük enerjinizde büyük fark yaratabilir. Eğer uyuyabilecek bir ortamınız yoksa, 20 dakikalığına kendinizi dijital aletlerden ve internetten ayırın. Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar çok işimize yarayan şeyler, ama sürekli olarak kullanıldığında yorulmamıza neden oluyor.
  3. Bağlantınızı kesin, dışarı çıkın ve yürüyün. Eğer gerekiyorsa bir iki randevunuzu iptal edin. Esneme hareketleri yapın. Omuzlarınıza masaj yapın. Birkaç dakikalığına gözlerinizi kapatın. Derin nefes alın.
  4. Egzersiz yapın. Yoğun bir egzersiz hem sağlığınız için faydalı olurken hem de günün sonunda yeteri kadar yorgun olmanızı sağlar. Bu egzersizi günün erken bir saatinde de yapsanız, günün sonundaki uykuyu kucaklamanız için gerekli yorgunluğu verir. Ama yatmadan hemen önce ağır hareketlerden kaçının.
  5. Erken kalkın. Uyanma saatinizde küçük küçük değişiklikler yaparak kalkış saatinizi erkene çekebilirsiniz. Bu hafta boyunca normalden 15 dakika daha erken kalkmayı deneyin. Daha erken kalktığınızda, gün içinde kendinizi birazcık yorgun hissedebilirsiniz, ama akşam olduğunda bu yorgunluk huzurlu bir uykuya dalmak için çok işinize yarayacak.
  6. Yatağa daha erken girin. Merak etmeyin, siz orada olmadan da Internet, Facebook ve benzeri siteler var olmaya devam edecekler. Bunlar olmadan uyku düzeninizin değişmesi biraz zaman alabilir. Sabır.
  7. Bir yatma ritüeli oluşturun. Bedenin ve zihnin kendini kapatması biraz zaman alır. Yatmadan en az bir saat öncesinde yavaşlamaya başlayın. Bilgisayarınızı kapatın. Dişlerinizi fırçalayın (ve diş ipi kullanın). Uzanıp bir kitap okuyabilirsiniz (Bilgisayardan veya elektronik bir cihazdan değil ama). Bu tarz düzenli hareketler zihninize uyku zamanın geldiğine dair işaret verir. Bu işareti alan zihin de bedeni gerekli uyku hazırlıklarına sokar.
  8. Dikkatinizi odaklayın. Yatma ritüelini yerine getirip bedeniniz gevşemeye başladığında, zihninizi de sakinleştirmenin vakti gelmiştir. Ben bunu şöyle yapıyorum: Gözlerinizi kapatın ve o gün ilk olarak ne yaptığınızı düşünün. Aklınıza ilk gelen şey o günün sabahında gözlerinizi açmak ve yataktan kalkmak olabilir. Bunu zihninizde canlandırın. Sonra ikinci olarak ne yaptıysanız onu canlandırın. Belki bir bardak su içtiniz, dişlerinizi fırçaladınız, kahve hazırladınız. Bütün bunları gözünüzde canlandırın. Bir yerden sonra uykuya daldığınızı ve yeniden sabah olduğunu göreceksiniz.

Yeterli uykuyu almak ve sabah dingin bir şekilde kalkmak bu hayatta yapabileceğimiz en güzel ve keyifli şeylerden biri. Yeni bir gün başladığında enerjimiz tam ve dinç bir şekilde o günün bize sunacaklarının tadına varabiliriz.