Değişim

Bugünden itibaren bir hafta boyunca televizyon seyretmekten vazgeçin.

Neden

Bir çok insan televizyon seyretmeyi alışkanlığın ötesinde bir ihtiyaç, gereksinim olarak görür. Neden peki? Yaklaşık 70 yıl öncesine kadar insanların böyle bir imkanı yoktu. Dünya tarihinin çok büyük bir kısmında insanlık televizyon olmadan hayatta kalmayı başarabildi. Bu eksikliğe rağmen ise yaşam oldukça iyiydi.

İnsanlar günde ortalama 5 saat televizyon seyrediyor. Bir çok kişi ise bunun daha üzerine, 7-8 saatini televizyon karşısında geçiriyor. Uyku, iş ve ulaşımı çıkardığımız zaman, günümüzden geriye kalan vaktin çoğunu ekran karşısında geçiriyor olmamız söz konusu. Bu süreyi televizyon karşısında da geçirebiliriz, ya da dışarıda yürüyerek, kitap okuyarak, yazı yazarak, sevdiklerimizle vakit geçirerek, meditasyon veya yoga yaparak, müzik dinleyerek ya da yeni bir lisan öğrenerek de geçirebiliriz. Televizyon bütün bunların yanında, kendimize ait vakti en sıradan ve sağlıksız geçirmenin yöntemlerinden biri.

Nasıl

  1. Kendinize bu hafta televizyon seyretmeme sözü verin. Genelde hangi saatlerde televizyon seyrediyordunuz? Bu saatler artık sizin kendi özel saatleriniz!
  2. Uzun bir süredir yapmak istediğiniz fakat bir türlü uğraşmaya vakit ayıramadığınız neler var yaşamınızda? Bu hafta işte bunları yapmak için çok güzel bir fırsat.
  3. Eğer kolayca yapabiliyorsanız, televizyonun fişini sökün, veya varsa uydu alıcınızın kartını çıkartıp bir tanıdığınıza verin. Eğer siz televizyon diyetindeyken evdeki diğer insanlar seyretmek isterse, onlar televizyon seyrederken siz başka bir odaya gidin veya dışarı çıkın.
  4. Normalde televizyon seyrettiğiniz ama bu hafta kendinize ayırdığınız bu saatlerde, yapmayı seçtiğiniz şeye odaklanın ve ondan haz almaya bakın. Kitap okuyarak, yazı yazarak, müzik çalarak geçirilen zamanın keyfi oldukça yüksek olabilir. Bu süre zarfında sadece haz almaya bakın.

Televizyon seyrederek çok, çok büyük bir zamanı boşa harcıyoruz. Ben yaşamım boyunca kim bilir kaç saat televizyon seyrettim. Acaba topladığımda kaç günümü, haftamı, belki de yılımı harcadım… Asla geri gelmeyecek ve boşa gitmiş o kadar zaman. Gerçek yaşam dışarda akıp giderken televizyondaki realite şovundan kime ne?

Zaman, bir kere harcandığı zaman asla geri alınamayacak bir şey…

Onu televizyon seyrederek ziyan etmeyin.