Değişim

Bu hafta boyunca, bir dolabınızı baştan aşağıya toparlayın, ihtiyacınız olmayan eşyalarınızı onları kullanabilecek yerlere verin.

Neden

Daha önceden bazı raflarımızı ve tezgahlarımızı temizleyip toparlamıştık. Ama bu hafta daha cesur olup, kocaman bir dolaba girişeceğiz. İnanın bu çok hoşunuza gidecek.

Dolaplar, gizli dağınıklığın kraliyetleridir. O anda görmek istemediğimiz her şeyi ustaca gizlerler. Çok da sıkıcı ve bunaltıcı olabilirler ama. Ya da, biz onları gayet huzurlu bir hale getirebiliriz.

Nasıl

  1. Bu hafta üzerinde çalışacağınız bir dolap seçin. Küçük bir taneyle başlayabilir, ya da kendinizi yeteri kadar cesur hissediyorsanız, yatak odanızdaki büyük dolaba dalabilirsiniz. Tercih tamamen sizin.
  2. Bir kaç dakika boyunca saldırı alanınızı gözlemleyin. Neler görüyorsunuz? Bütün bu eşyaların üstesinden gelmeye çalışmak sizi geriyor ya da gözünüzde büyüyor mu? Eğer evet diyorsanız, birkaç derin nefes alın ve bu olumsuz düşünceyi uzaklaştırın. Eğer gerginliği üzerimizden atabilirsek, dolap toplamak gibi basit bir hareketi bile bir meditasyon deneyimine çevirebiliriz.
  3. Saldıracağınız alanı bölgelere ayırın ve sadece bir tanesine odaklanın. Alt kısımlar, orta raflar veya askılar olabilir. Birinci gün, kendinize kolay bir bölge seçin.
  4. Her bölge için takip edeceğiniz yöntem, daha önceki raf / tezgah düzenleme yöntemi ile birebir aynı: Öncelikle bölgedeki tüm eşyaları kaldırın ve bir yere yığın. Hatırlarsanız üç kategorimiz vardı: SAKLA, VER / AT ve BELKİ kategorileri. Belirleyeceğiniz SAKLA ürünlerini yerlerine koymadan önce, koyacağınız yeri güzelce temizleyin. Ardından, bu eşyaları yeni “evlerine” yerleştirin. VER / AT kategorisindeki eşyalardan uygun şekilde kurtulun. BELKİ kategorisindeki eşyaları da şimdilik bir depoya kaldırın.
  5. Bütün dolabın her bölgesi bitene kadar her gün, sadece bir alanı daha aynı şekilde işleme alın ve toparlayın. Bu kadar basit!

Eğer dolabınız tamamlandıktan sonra bu hafta içinde daha vaktiniz kalıyorsa, direkt ikinci hatta üçüncü dolaba girişebilirsiniz. Rahatladığınızı göreceksiniz.