Değişim

Her gün, o gün yapacağınız önemli bir işe odaklanabilmek için imkan yaratın.

Neden

Akışta olmak, bir işi yaparken iyi anlamda kendinizi kaybetmeniz, o işe tamamen odaklanmanızın sonucunda da etrafınızda olup bitenden tamamen kopabilmeniz anlamındadır. Odaklanarak çalışmanız, sizi internetin tuzağına düşmekten alıkoyar. Tuzak diyorum, çünkü internet çok güçlü bir bilgi kaynağı olmanın yanı sıra, günümüzü binlerce küçük, önemli gibi görünen ama aslında hiç de önemli olmayan uyarılar sonucu dikkat dağılmalarını, sürekli bölünmeleri, devamlı kontrol edilmesi gereken mesaj kutularını ve sosyal medya sitelerini de beraberinde getiriyor.

Sanırım bu durumu hepimiz günde en az bir kaç defa yaşıyoruz, değil mi? Böyle yaparak vaktimizi boş şeylere harcıyor, hayatımızdan ise ufak ufak çalıyoruz.

Demek ki odaklanma vakti geldi.

Nasıl

  1. Her gün kendinize bir “odaklanma zaman dilimi” ayırın. İlk başlarda 10 dakika yeterli olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz “ertelelememe” değişimine devam ediyorsanız, bu zaman dilimini odaklanma için de kullanabilirsiniz. Ama 10 dakika ekleyerek tabii ki.
  2. Bu zaman diliminde internet tarayıcınızı, mail programınızı kapatın ve internet bağlantınızı tamamen kesin. Cep telefonunuzda varsa alarmları ve uyarıları kapatın. Sizi biraz uğraştıracak ancak yine de keyif alacağınız bir iş belirleyin. Örneğin, yazı yazma merakınız varsa bu zaman diliminde yapabilirsiniz. Ama başka herhangi bir iş de olur.
  3. İşin “akışına” girmeyi öğrenin. Bu, yaptığınız işe tamamen odaklanmanız ve etrafınızdaki dünyanın tabiri caiz ise yavaş yavaş kaybolması anlamına geliyor. Aslında bir çeşit meditasyon. Ve tabii ki alıştırma gerektiriyor. Günlük yaşamımızda dikkat etme süremiz genellikle çok kısıtlıdır. Sıklıkla, kendimizi bir işten başka bir işe atlarken bulabiliriz. Internet sayfasının açılmasını beklerken aynı anda e-postalarımızı veya telefon mesajlarımızı kontrol etmek gibi… Ama bu akış süresince odaklanacağımız tek şey sadece yaptığımız işin kendisi olacak ve bu zaman içinde alışkanlık haline gelecek.

Bu değişime ilk başta sadece 10 dakikanızı ayırarak başlamanız yeterli. Eğer 10 dakika zor geliyorsa 5 dakika ile de başlayabilirsiniz. Bu değişimi uyguladıkça, ayırdığınız zaman dilimini de yavaş yavaş artırın. Mesela, birkaç günde bir 5’er dakika ilave edin. Ulaşmak istediğimiz süre ise, tek seferde 30-60 dakika.

(Bu odaklanma değişimini 4 saat gibi uzun bir süre boyunca yapmaya çalışmayın. Çünkü bu zaman içinde hareket etmeye, nefes almaya ve beyninize kısa süreli izinler vermeye ihtiyacınız olacak.)

Bu değişimi sürekli uygulamak ve her gün bu şekilde 2-4 tane odaklanma dilimi yaratmak için çaba gösterin.