Değişim

Günde sadece 10-15 dakika boyunca bir şeyleri ertelemekten kaçının.

Neden

İnsanların çalışırken karşılaştıkları en büyük problemlerden bir tanesi ertelemektir. Ne yapmamız gerektiğini biliriz, ama bir şekilde onu ileri atarız. Bir başka deyişle, yapmamız gereken şeyi yapmak yerine telefonumuzda oyun oynar, vakit kaybettiren internet sitelerinde dolaşır, sürekli Facebook’u / Twitter’ı takip eder, haberlere göz gezdirir, e-posta hesaplarımızı kontrol eder, sonra bu döngüye en baştan tekrar başlarız. Sabahtan akşama kadar, yapmamız gereken o işin dışında her şeyi yapabiliriz!

(En azından ben böyle yapıyorum, belki sizde durum farklıdır, hatta hiç bir şeyi ertelemiyor bile olabilirsiniz.)

Örneğin, üzerinde çalıştığım bir kitapla ilgili bugün yazmam gereken bir bölüm var. Ama onu yapmaya başlamak yerine, öncesinde binbir türlü farklı işe odaklanabiliyorum. Yapmam gereken en önemli şeyin o olduğunu bildiğim halde. Eğer bu şekilde devam edersem, kitap asla bitmeyecek.

Peki neden bunu yapıyoruz? Çünkü önemli olan şeylere odaklanmak genellikle rahatlık alanımızdan çıkmamızı gerektiriyor. Belki de işin sıkıcı ve meşakkatli olmasından çekiniyoruz. Bu zor işe odaklanmak yerine diğer bildiğimiz şeylere yönelmek daha kolay gelebiliyor. O yüzden ikinci değişimimiz ertelememek ve ertelemediğimiz zaman kendimizi rahat hissetmekle ilgili.

Nasıl

  1. Her gün ertelememek için belirli bir zaman ayırın. (Örneğin sabah 09:00) Birinci ve ikinci gün 5 dakika ile başlayın, üçüncü günden itibaren 10 dakikaya çıkartın.
  2. Bu süre başlamadan önce yapılması gereken önemli bir iş seçin. Sadece tek bir iş. Zaten sadece ilk 5 ya da 10 dakikasını yapmaya odaklanacaksınız.
  3. Dikkatinizi dağıtacak şeyleri uzaklaştırın. Örneğin, üzerinde çalıştığınız iş gerektirmiyorsa bilgisayarınızın internet bağlantısını geçici olarak kapatın. İhtiyacınız olmayan tüm programları kapatın. Gerekirse kulaklıkla sakin bir müzik parçası dinleyerek dış dünyadan da kendinizi soyutlayın. Ama bütün bunları belirlediğiniz 5 ya da 10 dakika başlamadan önce tamamlamış olun.
  4. Saat geldiğinde, sadece işe başlamaya odaklanın. O dakikada başlamanızdan daha öncemli hiçbir şey yok artık dünyada.
  5. Kritik an! Yaptığınız işten başka bir şeye geçme ihtiyacı hissettiğiniz anda durun. Hiç bir şey yapmayın, sadece kendinizi gözlemleyin. Başka bir şeye atlama ihtiyacını hissetmek normaldir. Ancak burada çok önemli olan, bu ihtiyacın sizi kontrol etmemesi! Hiçbir şey yapmadan sadece bu durumu gözlemleyin. Şimdi derin bir nefes alın, ve başladığınız önemli işinize geri dönün.
  6. Bir yukarıdaki maddeyi gerektiği kadar tekrarlayın.
  7. Süreçten keyif almaya çalışın. Bir işin çok sıkıcı olduğunu düşünüyorsak, onu ertelemek için sürekli bahaneler buluruz. Aksine, eğer ondan keyif almayı başarabilirsek (her ne kadar bazen imkansız gibi görünse de), artık o iş bize o kadar zor gelmeyecektir. Kendinizi anı yaşamaya koyun, ve işten keyif alın. İşin sıkıcı yönlerine odaklanmak yerine, adım adım da olsa işi bitirmeye yaklaşmanın hazzına odaklanın. Ayrıca, bir sıkıcı işi daha bitirmiş olmanın tadına varacaksınız.

Bu iş için ayırdığınız 5 ya da 10 dakikanın sonunda durun ve size daha çok keyif veren başka bir şeyle uğraşın. İsterseniz bu yöntemi gün içinde tekrar tekrar uygulayabilirsiniz. Burada, ertelememenin ve her dikkatimiz dağıldığında başka bir yere yönelmemenin alıştırmasını yapıyoruz. Bu alıştırmalar devam ettikçe de giderek daha az ertelediğinizi göreceksiniz. Ama bu alışkanlığı yaratmak zaman alan bir süreç, bu yüzden bu değişimi takip eden haftalarda da yapmaya devam edebilirsiniz.