Değişim

Her gün, belirli bir süreliğine temponuzu düşürün ve hareketlerinizi yavaşlatın.

Neden

Her geçen gün yaşamlarımız daha yüksek tempolu ve karmaşık bir hal alıyor. Hayat artık sanki o kadar hızlı akıp gidiyor ki, bu yüksek debili akışın yanında biz yeteri kadar tadını çıkartamıyoruz.

Ama bizim için yaşam bu kadar hızlı akmak zorunda değil. Gelin hep birlikte hızlı ve karmaşık bir yaşam tarzına karşı mücadele edelim ve yavaşlayarak yaşamın tadına varalım.

Daha yavaş tempolu bir yaşam, sabah kalkar kalkmaz telaş içinde işimize koşturmak yerine günün ilk saatlerinin keyfini sürmek anlamına geliyor. Daha sakin bir yaşam, bağlı olduğunuz bir “akıllı” telefon ile sürekli mesajlarınızı ve yapılacaklar listesini kontrol etmek yerine, o anda her ne yapıyorsanız onun hazzına varmak, dışarıda yürürken o anın güzelliğinin farkına varmak, kiminle konuşuyor ya da ne yapıyorsanız o kişiye odaklanmak anlamına geliyor.

Yavaşlamak, ancak bilinçli bir şekilde yapılabilecek bir seçimdir, ve her zaman o kadar da kolay değildir. Ama bunu yapmayı başardığınızda yaşamın daha çok tadına varmanızı ve daha mutlu olabilmenizi sağlar.

Nasıl

  1. Her gün için, bilinçli olarak yavaşlayacağınız bir zaman dilimi belirleyin. İlk birkaç gün 10 dakika olabilir, ama daha sonra bu süreyi 20 hatta 30 dakikaya çıkarmaya gayret edin. (Yavaşça!)
  2. Bağlantılarınızı kesin. Sürekli online / bağlantıda kalmayın. Internet tarayıcınızı kapatın ve hatta bilgisayarınızı da kapatın. Eğer cebinizde “akıllı” telefon taşıyorsanız onu da ya sessize alın ya da tümüyle kapatın. Hatta eğer yapabiliyorsanız, bu süre içinde onu başka bir yerde bırakın, üstünüze bile almayın. Sürekli bağlantı halinde olmak, devamlı rahatsız edilmelere müsait olmak anlamına geliyor. Her an bir mesaj gelebilir, her an bir mail alabilir, her an biri tarafından aranabilirsiniz. Ayrıca, sürekli olarak yeni bilgilere ulaşma sıkıntısı yaşarsınız (E-Posta, Facebook, Twitter, vb.) Her arandığında ulaşılabilir biri olmak sizi devamlı başkalarının taleplerine maruz bırakır.
  3. Daha az iş yapın. Milyon tane işi aynı anda yapmaya çalışırken bir yandan da yavaşlamayı denemek gerçekten çok zor. Bunun yerine, bilinçli olarak daha az iş yapmayı seçin. Yapmanız gerekenler ve randevularınız arasına bolca zaman koyun. Böylece günlerinizi daha telaşsız ve yavaş bir şekilde yaşayabilirsiniz. Daha fazla kitap okuyun. Ama mutlaka bir süreliğine hiçbir şey yapmamayı deneyin.
  4. Anda kalın. Sadece yavaş hareket etmek yeterli değil. Aynı zamanda, o anda her ne yapıyorsanız onun da farkında olun ve anı yaşayın. Yani kendinizi yapmanız gereken şeyleri düşünürken, daha önceden olmuş ya da daha sonra olabilecek şeyleri irdelerken bulursanız… nazik bir şekilde kendinizi ve bilincinizi mevcut ana geri getirin. Sadece ve sadece şu anda olana odaklanın. Mevcut andaki hareketlerinize, çevrenize ve etrafınızdaki insanlara odaklanın. Bu oldukça çaba gerektiren bir şeydir ama yavaşlayabilmek için gereklidir.
  5. Nefes alın. Kendinizi hızlı bir temponun içinde ve stresli bir şekilde bulursanız, duraklayın ve derin bir nefes alın. Ardından birkaç derin nefes daha alın. Burun deliklerinizden geçerek ciğerlerinizi dolduran havanın farkına varın ve onu hissedin. Nefes verirken vücudunuzdaki stresin yavaşça dışarı atıldığını hissedin. Alıp verdiğiniz her nefese odaklanmanız hem sizi mevcut ana geri getirecek hem de kendiliğinizden yavaşlamanızı sağlayacaktır.