Değişim

Evinizdeki bir tezgahı veya dolap üstlerini toparlayın ve düzenli bir şekilde kalmalarını sağlayın.

Neden

Daha önceki değişimlerimizin birinde raflarımızı ve masamızı toparlamaya başlamıştık. Derli toplu bir ortamın getirdiği huzuru hissettiniz mi? Şimdi bu eyleme evimizdeki tezgahlar ve dolap üstleri ile devam edeceğiz.

Mutfak tezgahı ve bazı dolap üstleri evimizde oldukça geniş bir yer tutar. Bu yüzeyleri derli toplu tutmak ise evin içinde genel bir huzur hissinin yayılmasını sağlar.

Daha önceki değişimlerin birinde tezgahlarınızı düzenlemiş olsanız bile tekrar dağılmaya başlamış olabilirler. Bu çok normal. Sadece, sürekli olarak nasıl derli toplu tutabileceğimizi öğrenmemiz ve alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.

Nasıl

  1. Tıpkı rafları düzenlediğimiz şekilde başlayacağız. Yani başlarken sadece bir tezgaha veya dolaba odaklanacağız. Tezgahın üzerindeki her şeyi yere koyun ve iki tane kutu alın.
  2. Yerde duran yığından sadece bir parçayı elinize alın. Kural çok basit: Elinizi attığınız eşyayı yerine koyamaz veya onu sonraya bırakamazsınız. Hemen çabucak bir karar verin üç gruptan birine dahil edin: 1) Çok sevdiğiniz veya sıklıkla kullandığınız eşyalar için Sakla kutusu. 2) Bağışla (ya da Çöpe At) grubu. Bu gruba dahil ettiğiniz eşyaları en kısa sürede evinizden çıkartın. 3) Çok kullanmadığınız ama kesinlikle henüz ayrılamayacağınız eşyalar için Belki kutusu. Çok elzem olmadıkça Belki kutusunu kullanmamaya gayret edin.
  3. Sakla kutusundaki eşyaları tek tek tezgaha (veya uygun göreceğiniz başka bir yere) düzgün bir şekilde yerleştirin. Bu parçayı nereye koyduğunuz çok önemli, çünkü bu yer artık bu eşyanın yeni evi. Her seferinde bu eşyayı kullandıktan sonra aynı yere koymanız gerekiyor.
  4. Şimdi uzun vadeli alışkanlık kısmına gelelim: Önümüzdeki bir hafta boyunca, bu tezgahtaki eşyaları her kullandığınızda muhakkak aynı yere geri koyduğunuzdan emin olun. Onu tezgahın üzerinde herhangi bir yere bırakmak yerine, ona özel ayırdığınız noktaya geri koyun. Bu eşyanın mutlaka bir evi olması gerekli. Eğer yoksa, ona “evim” diyeceği bir nokta yaratın.

Kullandığınız eşyaları alışılagelmiş bir şekilde geri koymak yerine düzenli bir şekilde yerleştirme alışkanlığını edinerek bu tezgahın uzun süre düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz. Eşyalarınıza onlara ait “evler” yaratın ve işiniz bittiğinde her zaman aynı yere koyun. İşte size iki uzun vadeli alışkanlık.

Eğer vaktiniz varsa, şimdi başka bir tezgaha geçin ve hepsi toparlanana kadar bu şekilde devam edin!