Değişim

Her gün uygulayacağınız bir şükran geleneği oluşturun.

Neden

Şükran, yaşamımızda mutluluk ve tatmin yaratabilmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Genellikle elimizdekilerin değerinin farkında olmadığımız için, daha fazla şeyler istemeye ve mevcut durumumuzdan memnuniyetsizlik duymaya meyilliyizdir. Bu hayatta nelerden mahrum kaldığınıza odaklanmak yerine, sevdikleriniz, basit zevkler, sağlık, görme duyusu, müzik, hoş bir kitap, doğanın güzelliği, yaratma yeteneği gibi, size verilen armağanlara şükran duyun.

Her gün!

Şükran duymak, yaşamın güzel yönlerini gözlerinizin önüne serer. İster çok yakınınız, ister yoldan geçen ve size bir nezaket gösteren herhangi biri olsun, yaşamınızda yer alan insanlardan keyif almanızı sağlar.

Şükran, yaşamınızdaki olumsuzlukları güzel şeylere dönüştürmeye de yarar. İş yerinde sıkıntılarınız mı var? Bir işiniz olduğu için şükran duyun. Hayatınız sıkıcı bir rutinde ilerlemediği ve size mücadeleler sunduğu için şükran duyun. Bu mücadelelerin size sunduğu öğrenme fırsatlarına şükran duyun. Her geçen gün daha güçlü bir insan olabildiğiniz için şükran duyun.

Şükran ayrıca size hayatta nelerin önemli olduğunu hatırlatır. Çocuklarınızın hayatta ve sağlıklı olmalarına şükran duyduğunuz bir anda küçük dertlere takılmak o kadar da kolay değil. Başınızın üzerinde bir dam olduğu için şükran duyarken faturalara hayıflanmak da pek kolay değil.

Nasıl

  1. Her sabah uyandığınızda, ya da her akşam yatmadan önce 2 dakikalık şükran seansı yapmaya söz verin.
  2. Dikkatinizin dağılmayacağı bir yere oturun, gözlerinizi kapayın, hayatınızda nelere veya kimlere şükran duyduğunuzu düşünün. Ardından gülümseyin.
  3. Yaşamınızdaki “olumsuz” şeylere de teşekkürlerinizi sunun. Bir olaya veya duruma bakmanın her zaman birden fazla yolu vardır. Çoğu zaman, bizi strese sokan, zarar veren, üzen ya da zorlayan şeylerin olumsuz olduğuna inanırız. Ama bu şeyler başka açılardan da değerlendirilebilir. Bu olumsuzluklara teşekkür etmek, kendinize her durumda iyilik ve mutluluk yaratabileceğinizi hatırlatmanın keyifli bir yoludur. Bu sorunlar yaratıcı düşünme ve gelişme fırsatları olarak görülebilir.
  4. “Teşekkür ederim” deyin. Her ne kadar ufak da olsa, birisi size hoş bir şey yaptığında ona teşekkür etmeyi hatırlayın ve bunu içtenlikle yapın.