Değişim

Her gün yediğiniz yemekler arasına biraz sebze dahil edin.

Neden

Bir çok insanın günlük diyetinde sebze çok az yer alıyor veya bazen hiç yenmiyor bile. Oysa sebzeler besin değeri oldukça yüksek gıdalardır ve günlük tüketiminizde yer alması çok önemlidir. İçerdikleri kaloriye oranla sağladıkları fayda çok yüksektir. Örneğin 50-100 kalorilik yeşil veya turuncu sebzeler size bir ton demir, A vitamini, kalsiyum, lif ve daha fazlasını sağlar.

Eğer kilo vermek istiyorsanız ya da yağlanmadan mevcut kilonuzu korumak istiyorsanız, günlük gıda tüketiminize daha fazla sebze eklemeyi deneyin. Böylece hem daha sağlıklı olabilir hem de yüksek kalorili, yağlı yiyeceklerden uzaklaşabilirsiniz. Ama önce, sebze denen bu rengarenk ve lezzetli şeyleri sevmeye başlamamız gerekiyor.

Nasıl

  1. Bir öğün seçin (öğlen veya akşam) ve bir hafta boyunca bu öğünde yiyeceğiniz yemeklere sebze ilave etme sözü verin.
  2. Birinci gün sadece biraz havuç ilave edin. Bir çok insan havuç yemekten keyif alır, ama siz havucu tek başına yemeyi sevmiyorsanız yanına biraz humus alın ve ikisini beraber yemeyi deneyin.
  3. İkinci gün biraz yer elması veya kabak yemeyi deneyin. Bunlar hem lezzetlidir hem de tatları hiç sebze yemeyen biri için bile tahammül edilebilir seviyededir.
  4. Üçüncü gün, bir yan yemek olarak salata ilave edin. Taze yeşillikler içine havuç rendesi, ceviz, birkaç dilim avokado veya hoşunuza giden birkaç sebze ilave edebilirsiniz. Tat vermesi için, ayrı bir kapta biraz balsamik sirke, zeytinyağı ve taze karabiberi karıştırarak salatınızın üzerine dökün.
  5. Dördüncü gün, biraz kıvırcık lahana doğrayın ve tadı çok baskın olmayacak şekilde, bir çorbaya, makarna sosuna veya başka bir yemeğe ilave edin.
  6. Beşinci gün, bir tavada brokoli, zeytinyağı ve biraz sarımsağı hafifçe kavurun. Az miktarda tuz ve karabiber ilave edin ve ana yemeğinizin yanında garnitür olarak yiyin.
  7. Altıncı gün, yine aynı tavada bu sefer biraz ıspanak veya pazıyı zeytinyağı ve sarımsak ile hafifçe kavurun. Üzerine taze limon suyu, kırmızı biber ve biraz da soya sosu ilave edin.
  8. Yedinci gün artık kendinizi kaybedin ve derin bir tavada 3-4 farklı sebze kavurun. Örneğin, protein sağlaması için önce bir miktar tavuk etini derin bir tavada hafif yağ, soğan ve çok az sarımsak ile kavurun. Ardından brokoli, havuç, mantar ve aklınıza gelen başka tür doğranmış sebzeler ekleyin. Hoşunuza giderse biraz teriyaki ya da soya sosu ilave edin. Eğer deneysel davranmak istemiyorsanız internette bu tarz bir sürü yemek tarifi bulabilirsiniz.

Bunların dışında günlük gıdanıza sebze katmanın bir çok yolu var. Örneğin kocaman bir salata yemek bunlardan bir tanesi. Veya, dilimlenmiş sebzeleri yiyeceğiniz bir sandviçe bile ilave edebilirsiniz!

Bu değişimi bundan sonra sürekli olarak yapmanızı ve günlük yiyecekleriniz arasına sebzeyi mutlaka dahil etmenizi çok tavsiye ederim.