Değişim

Bugüne kadarki ve bundan sonraki değişimleri yapmanıza yardımcı olacak, sizi destekleyecek ve aynı zamanda sorumlu da tutacak bir destek grubu oluşturun.

Neden

Aslında belki de bu değişimi en başlarda bir yerlere koymak lazımdı. Çünkü zaten fark etmiş olabileceğiniz üzere, etrafınızdaki insanlar size karşı çıktığı hatta alay ettiği zaman değişim gerçekleştirmek çok çok zordur. Bu değişimi başlara koymadım, çünkü hem çok dikkat çekici değil hem de birçok insan ilk başlardaki değişimleri kolaylıkla atlayabilirdi.

Etrafınızda sizi destekleyen insanlar yokken değişimleri gerçekleştirmekte zorlanmış olabilirsiniz. Bu hafta bunu düzelteceğiz. Bazen şansımız yaver gider ve eşimiz dostumuz, etrafımızdaki arkadaşlarımız sizin değişimlerinizi sonuna kadar destekler. Ama bazen de işler tam tersi gelişir: En yakınlarımız bile bu değişimlere karşı çıkıp bizi vazgeçirmeye çalışabilir. Sizin değişimleriniz karşısında kendilerini tehdit altında hissederek caymanızı isterler. Bu gerçekten de zorlayıcı bir durumdur. Şimdi bu durumun nasıl üstesinden gelinebileceğine bakalım.

Nasıl

  1. Yaşam partneriniz, varsa çocuklarınız, ebeveynleriniz, kardeşleriniz, dostlarınız ve çalışma arkadaşlarınız gibi, etrafınızdaki önem verdiğiniz insanlarla diyalog kurun. Bu insanlar destek grubunuzun paha biçilmez üyeleri olabilirler. Yaşamımızda nasıl bir değişime karar verdiğinizi, bunu neden yapmak istediğinizi ve bunun sizin için önemini anlatın. Onların desteğine ihtiyacınız olduğunu söyleyin ve yardım isteyin. Bu yöntem genellikle işe yarar.
  2. Internet üzerinden, aynı veya benzer değişimleri gerçekleştirmeye çalışan diğer insanların yer aldığı topluluklara katılın. Neredeyse her türlü değişim desteği için bir grup bulma ihtimaliniz çok yüksek. Bazen bir grup yerine konuyla ilgili bir blog‘da bile fikirlerinizi paylaşabilir, sizinle aynı yolda ilerleyen diğer insanlardan destek alabilirsiniz. Böyle bir site bulduğunuzda bir süre inceleyin, ardından gruba kendinizi tanıtın ve diğerlerini tanımaya başlayın. Zaman geçtikçe hem destek isteyin hem de siz başkalarına destek verin.
  3. Yaşadığınız çevrede tutkulu insanlar arayın. Kendi tanıklarının çoğu sıkışmış bir halde, sağlıksız ve zevk vermeyen bir hayat yaşadıkları için bir çok insan kendilerinin de değişim yapamayacağını düşünür. Ama siz sadece değişimin mümkün olduğuna inanan değil, yapmak istediğiniz değişimi gerçekleştirebilen insanlarla birlikte vakit geçirmeye başladığınızda hem kendi inancınızı geliştirir hem de bakış açınızı genişletirsiniz. Aktif bir şekilde bu insanları arayın. Bulduğunuz zaman da arkadaşlığınızı geliştirin.

Tutku ve değişim bulaşıcıdır. Elde etmek istediğiniz değerleri yaşayan insanları bulun ve etrafınızı onlarla donatın.