Değişim

Eğer halihazırda yoksa, basit bir finansal bütçe yapın ve ona sadık kalın.

Neden

Aslında bu iş ilk başta bir çok insana zor görünebilir ve bu yüzden yapılması ertelenebilir. Ama aslında hiç de zor değil. Basit bir şekilde, finansal dengenizi sağlamanıza yardımcı olur. Bir bütçe, elinizdeki paranın siz farkında olmadan parmaklarınızın arasından kaçıp gitmesine engel olan, bu parayı nereye harcadığınızı görmenizi sağlayan çok basit bir planlama aracıdır.

Tabii ki bundan sonraki tüm yaşamınız boyunca bir bütçeye körü körüne bağlı olmanıza gerek yok. Ama mevcut durumda finansal olarak bir dengesizlik yaşıyorsanız bu değişimi kullanarak durumunuza biraz daha netlik katabilirsiniz. Bunu başardıktan sonra da bir çok şeyi otomatiğe bağlayıp kafanızı sürekli meşgul etmesinden vazgeçebilirsiniz.

Nasıl

  1. Bilgisayar kullanıyorsanız yeni bir tablo oluşturun. Sütunların birine aylık düzenli sabit giderlerinizi yazın (kira, mortgage, araba taksiti, elektrik, su, telefon, vb). Ardından değişkenlik gösteren harcamalarınızı yazın (market alışverişi, benzin, dışarda yemek, vb). Daha sonra bunlara düzensiz başka harcamaları da ilave edeceğiz (aylık olmayan harcamalar, kıyafet alışverişi, sigorta, vb.). Ancak buna şimdilik girmeyeceğiz. Çünkü bu bütçeyi mümkün olduğu kadar basit tutmak istiyoruz.
  2. Bu sütunun yanına bu harcamaların tutarlarını yazın. Dokuzuncu değişimde bahsettiğimiz küçük birikim ve on ikinci değişimde bahsettiğimiz borç kapatma ödemelerini de bu sütuna dahil edin.
  3. Şimdi ayrı bir tabloda aylık olarak elde ettiğiniz gelir kalemlerini yazın. Bütün gelirlerinizi ve giderlerinizi yazdıktan sonra programın TOPLAM özelliğini kullanarak rakamları toplayın. Eğer harcamalarınızın toplamı gelirinizin toplamının üzerinde çıkarsa, gelir ve gider eşleşene kadar harcamalarınızda küçük düzeltmeler yapın.
  4. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin. Eğer otomatik olmazsa unutma ve gecikme cezası ödeme ihtimaliniz var. Ayrıca, ödemelerin durumlarını kontrol etmek için her ay bir gün belirleyin.
  5. Basitleşin: “Olmazsa Olmaz” hangi harcamalarınızdan kısabileceğinize bakın. Bu adım biraz zaman alabilir, ancak düşündüğünüzde aslında bir çok harcama tamamen bizim kendi seçimimiz. Örneğin televizyon veya cep telefonu paketiniz yüksek bir paket ise gerçekten ihtiyacınız var mı? Dışarda çok yemek yiyor musunuz?
  6. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra arta kalan geliriniz harcayabileceğiniz mevcut nakidinizdir. Bunu market alışverişin, eğlenceye ya da arzu ettiğiniz başka bir alana kaydırabilirsiniz.