Değişim

Eğer bir yerlere borcunuz varsa ve halihazırda düzenli bir ödeme programınız yoksa, aralarından ufak bir tanesini ödeyin ve kapatın.

Neden

Borcunuz varsa ve giderek büyümeye devam ediyorsa, yapmanız gereken ödemelerle ve faizlerle boğuşmak bir yerden sonra başa çıkılmaz bir hal alabilir. Dahası, bu durum isteklerinizi gerçekleştirmekten sizi alıkoyar. Daha ileri bir seviyede ise çok büyük bir stres kaynağı olabilir.

Yapılabilecek en iyi değişikliklerden biri, harcamalarımızı kazancımızın altında bir seviyeye indirmektir. Bu çok basit ve herkesin zaten yaptığı bir şeymiş gibi görünebilir, ama genellikle bunu yapan insan sayısı çok az. Borçlarınızı ödemek ve ardından borcun olmadığı bir yaşam sürebilmek iç huzurunuzu oldukça artırır.

Ancak, bugünün gerçekliğinde, büyük bir borcu hemen şimdi kapatmak çok kolay olmayabilir. Zaten sırf bu düşünce bile bir şeylere başlamanın önünde engel oluşturur. Bu sebeple, bu değişime de minik adımlarla başlayacağız:

Nasıl

  1. Birinci gün, sadece tüm borçlarınızın bir listesini çıkartın. Miktarları hakkında şu anda bir düşünmeyin. Sadece, maddi borcunuz olan her şeyi kağıda dökün. Listeyi eksiksiz tamamlamayı da şu anda dert etmeyin. Kredi kartı, taşıt kredisi, ev kredisi gibi ödemeniz gereken şeyleri ve varsa eşe dosta olan borcunuzu yazıya geçirin.
  2. İkinci gün, eğer ilk günden listeyi bitirmediyseniz sadece bitirmeye odaklanın. Bu esnada tutarlarına göz atın ve toplamaya başlayın.
  3. Üçüncü gün, listenizi gözden geçirin ve toplamaları sağlayın. Eğer miktarlardan birini tam olarak hatırlamıyorsanız (arkadaş veya akrabalara olan borçlar gibi) yaklaşık bir rakam yazın. Şimdi listeyi miktar olarak küçükten büyüğe doğru sıralayın.
  4. Dördüncü gün, en küçük borcunuzdan başlayın. Bu sizin ilk hedefiniz. Diğerleri için endişelenmek yerine sadece bu küçük borcu kapamaya odaklanın. Hatta eğer diğerlerine ağır cezalar veya faizler işlemiyorsa, şimdilik onları bir kenara bırakın. Aylık tüm faturalarınızı, kiranızı ve benzeri ödemelerinizi yaptıktan sonra, bu küçük borç için ne kadarlık bir bütçe ayırabiliyorsunuz? Şimdilik o borcun yanına bu tutarı yazın.
  5. Beşinci gün, hangi harcamalarınızı kısabileceğinize bakın. Eğer lüks harcamalarınız yoksa, kendi kişisel harcamalarınıza göz atın. Sizce bir süre daha az dışarda yiyebilir misiniz? Ya da daha az alışveriş yapabilir misiniz? Daha düşük fiyatlı bir cep telefonu / internet tarifesi kullanabilir misiniz? Yüzlerce kanalı olan bir televizyon hizmeti yerine daha uygun fiyatlı bir hizmet alabilir misiniz? Ya da televizyonu olduğu gibi ortadan kaldırıp o vakitlerde başka şeyler ile uğraşabilir misiniz? Hakim olduğunuz konularda ders vermek gibi ek gelir kaynakları yaratabilir misiniz? Tüm bu ihtimalleri gözden geçirin, ve hangi harcamalarınızdan kısabileceğinizi değerlendirin.
  6. Altıncı gün, seçtiğiniz borç tutarına bir miktar ödeme yapın. Normalde 100TL ödeme yapıyorsanız bu seferlik 200TL veya 300TL ödeme yapın. Eğer yapabiliyorsanız bu tutarda düzenli bir ödeme programı başlatın.
  7. Yedinci gün dinlenin.
  8. Kendinizi kutlayın. (Bir şeyler satın alarak değil tabii!!) Genellikle, küçük miktardaki bir borç çok kısa bir sürede ödenebilir. Bu küçük borcu kapatmanız ne kadar sürerse sürsün, bittiği an yaptığınız ödeme tutarını sıradaki diğer borca yatırmaya başlayın.

Eğer şartlarınız müsaade ediyorsa, hiç bir şekilde yeni bir borç altına girmeyin. Var olan tüm borçlarınızdan kurtulana kadar kazandığınız para ile yetinmeye gayret gösterin.