Değişim

Her akşam 2 dakikanızı diş ipliği kullanmaya ayırın.

Neden

Mesele sağlıklı yaşamak ve kendimize bakmak olduğunda, diş ipliği kullanımı en çok göz ardı edilen faaliyetlerden biridir. Dişlerimizi fırçalıyoruz, çünkü aksi halde dişlerimizin çürümesinden ve nefesimizin kokmasından çekiniyoruz. Ama diş hekimimiz dışında kimse bizim diş ipliği kullanıp kullanmadığımızın farkına varmaz. Eğer kullanmıyorsak, bu durum zaman içinde ağız sağlığımızı yitirmemize ve maliyetli tedaviler görmemize yol açabilir. Şimdiye kadar bunu alışkanlık haline getirmemiş olsanız da, bugünden başlayarak diş ipliği kullanmanız ağız sağlığınıza hızlı katkı sağlayacaktır.

Eğer şimdiye kadar düzenli olarak diş ipliği kullanmadıysanız, ilk seferinde biraz kanama yaşayabilirsiniz (ama acı çekmeden). Bu olağan bir durumdur ve düzenli olarak kullanmanızı takip eden birkaç gün içinde ortadan kalkar. Aynı zamanda dişleriniz de iyileşir ve bir sonraki diş hekimi ziyaretinde daha yüksek puan toplarsınız.

Nasıl

  1. Yatmadan öncesi için bir tetikleyici belirleyin. Bir davranışın otomatikleşmesi için bir tetikleyiciye ihtiyacı vardır. Normalde yatmadan önce neler yaparsınız?
  2. Görsel bir hatırlatıcı belirleyin. Burada önemli olan, davranışı tetikleyicinin hemen arkasından yapmaktır ama ilk başlarda kolaylıkla unutabilirsiniz. Bu yüzden diş ipliğini fırçanızın yanında bulundurun. Böylelikle unutmazsınız. Ayrıca, işi garantiye almak için banyo aynanıza küçük bir hatırlatıcı not kağıdı da yapıştırabilirsiniz.
  3. İlk gün sadece 1 dakika ile başlayın. Çok kapsamlı bir temizlik yapmanıza gerek yok. İlk başta sadece alışkanlığı oturtmaya çalışıyoruz.
  4. Her geçen gün bu süreyi birazcık daha artırarak tüm dişlerinize uygulayın. Zaten gün geçtikçe daha kolay ve acısız bir hale gelecek. Bir yandan da tertemiz dişlerin keyfine varmaya başlayın.
  5. Dişlerinizi fırçalayıp iplikle temizledikten sonra ağız suyu ile çalkalayarak ilave hijyen sağlayabilirsiniz. Tertemiz bir ağızla yatağa girmenin hazzı yaşamın küçük sırlarından biridir!

Bu değişimi yıl boyunca sürdürmeye gayret gösterin. Her akşam sadece birkaç dakikanızı ayırarak kendinize çok faydalı ve sağlıklı bir hediye vermiş olacaksınız.