Değişim

Bu hafta boyunca her gün, sadece 2-5 dakika yoga veya kuvvet egzersizi yapmaya söz verin.

Neden

Egzersizin yaşamımıza katacağı önemli faydaları saymakla bitiremeyiz. Daha fazla enerji sahibi olmak, daha iyi fiziksel görünüm, daha iyi kalp ve sağlığı, bir sürü hastalığı önlemek, daha iyi zihin sağlığı, daha az stres, daha iyi hafıza, daha fazla odaklanabilme bu faydalardan sadece bazıları.

Yoga oldukça asgari bir egzersizdir. Yani her yerde ve neredeyse her türlü kıyafetle yapabilirsiniz ve daha kuvvetli, fit, esnek olmanızı sağlarken aynı zamanda anda kalabilmeyi daha kolay başarabilmenizi sağlar. Yogayı size şiddetle tavsiye ediyorum.

Kuvvet egzersizlerinin de bir çok benzer faydası vardır. Daha güçlü ve kendinize daha çok güvenen biri olmanızı, kendinizi sağlıklı ve iyi hissetmenizi sağlar. Ben çeşitli beden ağırlıklarıyla egzersize başlamanızı ve süre içinde artırarak daha da kuvvetli bir şekilde egzersiz yapmanızı öneririm.

Bu hafta size her ikisini de yapmanızı tavsiye ederim. Her iki egzersiz çeşidini de aynı zamanda yapabilirsiniz, ancak buna mecbur değilsiniz. Bazı insanlar yoga yapmaktan keyif almaz ya da almayacağını düşünür. Bazıları ise kuvvet egzersizlerinden keyif almaz. Ben yine de her ikisini denemenizi öneririm.

Nasıl

  1. Her iki egzersiz çeşidi için de hiçbir ilave malzemeye ya da kıyafete ihtiyacınız yok. Her ikisini de evinizin salonunda, dışarıda çimenlerin üzerinde, masanızın yanı başında, kısacası yatıp kollarınızı uzatabileceğiniz her yerde yapabilirsiniz. Tabii ki yoga ve kuvvet egzersizleri için çeşitli özel kıyafetler giyebilirsiniz, ama en başta bu kıyafetleri gidip satın almayın. Bir şort ve t-shirt giyerek her ikisini de yapabilirsiniz.
  2. İlk gün ya yoga ya da kuvvet egzersizi için sadece 2 dakikanızı ayırın. Yerde rahat bir şekilde çalışabileceğiniz bir alan bulun. Gün içinde bunu yapmak için belirli bir zaman seçin. Ben sabah kalkınca ya da hemen iş çıkışında yapmaktan keyif alıyorum.
  3. Eğer yoga yapıyorsanız, başlangıç için bir iki poz deneyin. Youtube üzerinde bir çok yoga pozunun videolarını bulabilirsiniz. Bu aşamada henüz bir yoga DVD’si satın almanıza gerek yok.
  4. Eğer kuvvet egzersizi yapıyorsanız şınav çekebilir, çömelme hareketleri yapabilir veya barfiks kullanabilirsiniz. İlk gün bu hareketlerden sadece bir tanesi ile başlayın ve yapabildiğiniz kadar yapın. Eğer şınav çekmede zorlanıyorsanız dizlerinizin üzerinde yaparak başlayın. Eğer tamamen çömelemiyorsanız başlangıçta kısmi olarak yapın. Yapabileceğiniz en fazla adedin altında kalacak şekilde bir set yapın, bir dakika dinlenin ve sonra bir set daha yapın.
  5. İkinci gün 2 dakika daha yapın. Üçüncü ve dördüncü günlerde 5 dakikaya çıkmayı deneyebilirsiniz. Eğer beşinci gün kendinizi iyi hissediyorsanız 7 dakikaya çıkın. Ama eğer yapamıyorsanız asla kendinizi zorlamayın. Bu noktada, yapmaya devam etmek ne kadar yaptığınızdan çok daha önemli. İlk başta sadece alışkanlığı oturtmaya odaklanın, sonuçlara değil.

Bu haftadan sonra, bu hareketleri bütün sene boyunca tekrarlamayı düşünün. Eğer devam ederseniz, yeni yoga pozları veya yeni kuvvet egzersizleri bulun ve yoga ve kuvvet arasında gidip gelin. Bu iki çalışma şekli birbirlerini güzel bir şekilde tamamlar.

Birkaç ay geçtikten sonra, eğer kuvvet egzersizleri çok kolay gelmeye başlıyorsa, dambıl gibi çeşitli ağırlıklar ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Yoga için ise yoga derslerine katılmaya başlayabilir veya çeşitli yoga DVD’leri satın alabilirsiniz.

Not: Yeni egzersize başlamak çok rahat gelmese de, asla acı verici olmamalıdır. Egzersizleri yaparken rahatlık alanınızın dışına çıkmanız gerekir, çünkü eğer sadece rahat hissettiğimiz şeyleri yaparsak pek bir yere varamayız. Ama yine de, acı veren bir şey yapmıyor olmanız gerekir. Eğer acı çekiyorsanız bu ya bir şeyleri yanlış yaptığınız ya da bir yerinizi incittiğiniz anlamına gelir.