Değişim
Sessiz bir yerde oturun ve 2 dakika boyunca nefesinize odaklanın. Bu basit bir meditasyon şeklidir.

Neden
Meditasyon bir farkındalık pratiğidir. Bu beceriyi gündelik yaşamlarımıza da taşıyabiliriz. Farkındalığımız yüksek olduğunda anda yaşarız. Bedenimizin, düşüncelerimizin, duygusal tepkilerimizin ve etkileşimde bulunduğumuz insanların daha çok farkına varırız. Daha az stresli, kendimizle ise daha barışık oluruz. Yaptığımız her şeyde “var”oluruz.

Bu farkındalık, bundan sonra sizinle paylaşacağım diğer tüm değişimlerin temelini oluşturur. Bu yüzden, her ne kadar bunu yaparken kendinizi aptal gibi hissedebilecek olsanız da, en azından bir kere denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Nasıl

  1. Başlangıçta, günde sadece 2 dakikanızı ayırın.
  2. Bir zaman ve tetkileyici belirleyin.
  3. Sessiz bir nokta bulun. Rahat bir şekilde oturun.
  4. Sadece 2 dakika meditasyon ile başlayın.
  5. Nefesinize odaklanın.

Zihninizin nefesinizden başka düşüncelere kaydını farkederseniz, sadece o düşüncenin farkına varın ve kafanızdan atmak için çırpınmadan, sakin bir şekilde nefesinize odaklanmaya dönün. Bu işlemi gerektikçe tekrar edin.

Eğer ilk 2-3 gün iyi gidiyorsanız, içinizden geliyorsa daha sonra bu süreyi 5 dakikaya çıkartmayı deneyin. Aksi halde, bütün hafta 2 dakika yapmaya devam edin. Ben faydasını gördüğünüz müddetçe (ya da bütün sene boyunca) bu 2-5 dakika rutinine bağlı kalmanızı tavsiye ederim. Bu aslında gerçekten gerekli bir pratik. Eğer bir süre yapmayı atladığınızı farkederseniz, kaldığınız yerden devam edin.