52 Değişim'in Hikayesi

Bir süre önce bir değişiklik yapıp, her hafta internet siteme yeni bir şey eklemek istediğime karar vermiştim. Ancak bu kararı ilk aldığım anda aklıma tabii şu soru gelmişti: "Tanrım, her hafta ben ne hakkında yazacağım??"

Ben bu sorununun cevabını bulmaya çalıştığım sıralarda, kelimenin tam anlamıyla aynı anlarda, e-posta kutuma blog'unu takip ettiğim Leo Babauta'dan 52 Değişim adlı bir kitap düştü. Evren ve yaşam ne kadar da enteresan bir şekilde işliyor hayret ediyorum bazen.

Bu kitapta her hafta (bak şu işe!!) uygulamak üzere yepyeni bir değişim maddesi vardı. Bu maddelerin arasında meditasyon yapmak, bir rafı toplamak, daha fazla okumak, hatta diş ipliği kullanmak gibi bir sürü ufak tefek değişimler yer alıyordu. Tabii ki bunların hepsini aynı anda yapmak pek mümkün olmayabilirdi. Ancak amacım, sadece küçük küçük adımlar atarak ileride belki de kalıcı değişiklikler yaratmaktı...

Gökten gelen vahiy misali, ben de bu kitabı Türkçe'ye çevirmek için Leo'dan izin istedim ve tabii ki olumlu yanıt geldi. Ve o yılın ilk haftasından itibaren her Cuma günü mail grubumda bu değişimlerden bir tanesini daha paylaştım. Evet biliyorum, benim gibi, senede 10 yazıdan fazla yazmayan biri için enteresan bir maceraydı.

Şimdi bu değişimleri daimi olarak burada paylaşıyorum. Her bir değişimin kendi içinde nedeni, faydası ve nasıl yapılacağı yazıyor. İlk başta gördüğüm kadarıyla bazıları diğerlerinden daha kolay. Ama tabi burada hiç bir zorlama yok. Hatta bazıları sana anlamlı bile gelmeyebilir. Hiç sorun değil, önemli olan içinden geldiği şekilde hareket etmek. İstersen sadece 1 tanesini yapabilirsin, istersen hiç birini, istersen de hepsini biriktirip sene sonunda faizi ile birlikte yapabilirsin.

Haydi bakalım, sen de hazırsan, yolumuz açık olsun!

1. Değişim: Meditasyon Yapın
2. Değişim: Ertelemeyin
3. Değişim: Yürüyün
4. Değişim: Esnek Düşünce Yapısı
5. Değişim: Olmazsa Olmazlar Listesi
6. Değişim: Farkındalıkla Yemek Yemek
7. Değişim: En Önemli Şeyler Listesi
8. Değişim: Bir Rafınızı Toplayın
9. Değişim: Birikim Yapmaya Başlayın
10. Değişim: Yoga veya Kuvvet Egzersizi
11. Değişim: Diş İpliği Kullanın
12. Değişim: Küçük Bir Borcunuzu Kapatın
13. Değişim: Basit Farkındalık
14. Değişim: Basit Bütçe
15. Değişim: Destek Grubunuzu Oluşturun
16. Değişim: Biraz Sebze Yiyin
17. Değişim: Şükran
18. Değişim: Tezgahları Düzenleyin
19. Değişim: Yavaşlayın
20. Değişim: Oyun Oynayın
21. Değişim: Odaklanın
22. Değişim: Bir Alışkanlıktan Vazgeçin
23. Değişim: Bu Durum Farklı Olsaydı Demekten Vazgeçin
24. Değişim: Bir Dolabınızı Toplayın
25. Değişim: Televizyon Seyretmekten Vazgeçin
26. Değişim: Daha Fazla Uyuyun